Herkesin Kendine Ait Kripto Paraya Sahip Olmasını Sağlayan BitClout Nedir?

21:24
28 Mart 2021
Okuma Süresi: 5 Dakika

Son dönemde adını birçok kullanıcının duyduğu BitClout, gerek yatırımcıları gerekse de işleyiş modeli ile önümüzdeki günlerde de adından sıklıkla söz ettirebilir. BitClout aslında Twitter gibi sosyal medya platformlarının takipçiler ve profil üzerinden gelir elde etme (monetization) modelini gerçeğe dönüştürmüş olabilir.

BitClout Neyi Amaçlıyor ve Arkasında Kimler Var?

Platformun ana sayfasına bakıldığında da bunun Facebook ile Twitter benzeri bir modele sahip olduğu söylenebilir. Platformun yatırımcıları arasında Reddit kurucu ortağı Alexis Ohanian, kripto para sektörünün en büyük borsalarından Coinbase’in yatırım kolu, ünlü risk sermayedarı Michael Arrington gibi isimlerin olduğu biliniyor.  Kullanıcıların doğrudan sosyal medya üyeliklerinden gelir elde edebilmeleri ve bunun merkezsiz olması ise her şeyi değiştirebilir.

Aşağıdaki görüntüye yani ana sayfaya ulaşmak için kullanıcıların şimdilik belirli bir şifreye ihtiyacı var. Şifreli bağlantı olmadan siteye girmeye çalışanlar sadece siyah bir ekran ve kırmızı bir uyarı yazısı ile karşılaşmakta. CoinTürk olarak biz platformdaki yerimizi aldık. Bitclout şifreli bağlantımız aracılığıyla siz de platforma üye olabilir ve bizi takip edebilirsiniz. Bitclout, blockchain üzerinde hareket eden bir yapıya sahip. Atılan her post, her beğeni vb. hareket bir blockchain işlemi olarak kayıt altına alınıyor. Bu da ciddi yüklenmeler olduğunda alt yapının tıkanmasına sebep oluyor. İşte bu nedenle siteye giriş şifre ile mümkün oluyor.

Twitter ve Facebook’un Yapamadığını Yapıyor

Twitter’ın SuperFollows modeli veya Facebook’un kısa süre önce rafa kaldırılan benzer işleyişi, BitClout ile hayata geçmiş durumda. BitClout ekibi tarafından yayınlanan yazıda, bunun insanlar ve insanların gönderileri üzerinden gerçek para ile spekülasyon yapabilmeyi sağlayan bir sosyal ağ olduğu vurgulanıyor. Tamamen blockchain tabanlı ve merkezsiz olduğu belirtilen BitClout, neredeyse her şeyin para ile yapıldığı bir platform. Aynı Bitcoin gibi bunun da arkasında herhangi bir kişi veya kurum olmadığı, projenin tamamen açık kaynaklı olduğu iddia ediliyor.

BitClout Nasıl Alınır?

BitClout, temel kripto para birimi olsa da aslında her kullanıcının hesabının aynı zamanda bir token olduğu söylenebilir. BitClout’un kendi kripto para birimi olan BTCLT, platformdaki her şey için kullanılabiliyor. Platform üzerinden BitClout satın almak için atomik takas mekanizması kendi hesabınıza Bitcoin (BTC) aktarmak gerekiyor. Ana sayfanın sağındaki “Buy Bitclout” kısmına girerek görünen adrese BTC gönderebilir ve bunun karşılığında BitClout alabilirsiniz.

Platforma BTC gönderip BitClout satın aldıktan sonra “creator coin” adı verilen ve her bir profile özel üretilen kripto paraları alabilirsiniz. Platform şu anda beta sürümünde ve sosyal medya platformlarındaki en ünlü 15.000 kişinin profili otomatik olarak eklendi. Profilinin yanında saat görseli olan kullanıcılar henüz platforma girmemiş olsa da mavi tik olanlar profilini onaylayanlar olarak biliniyor.

Aslında bir başkasının kripto parasını satın almak için tek yapmanız gereken ilgili profile girip “Buy” tuşuna basmak olacaktır. Profilin yanında görünen seçeneğe tıkladıktan sonra ilgili alım tablosu ortaya çıkıyor ve kullanıcılar aynı kripto para borsasından alım yapar gibi işlemi gerçekleştirebiliyor.

Sizin başkalarının kripto parasını satın alabildiğiniz gibi başkaları da sizin kripto paranızı satın alabiliyor. Paylaşılan her bir gönderi, beğeni veya buna benzer eylem, beta sürümü bittiğinde ve platform tam anlamıyla piyasaya sürüldüğünde ücretli olacak. Bu ücretin ise BitClout ile ödeneceği biliniyor.

Ünlülerin Kripto Paralarına Yatırım

Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla Elon Musk’ın kripto parası 85.000 dolar iken Katy Perry’nin kripto parası 25.000 dolardan işlem görüyor. Kullanıcılar isterlerse gönderileri ile kendi kripto paralarının değerini arttırmaya çalışabilir veya direkt olarak değerleneceğini düşündüğü profillere yatırım yapabilir. Bunu Twitter’da analizlerine çok güvendiğiniz bir kişinin kripto parasına yatırım yapmak gibi düşünebilirsiniz. Platform ilk piyasaya sürüldüğünde ise Elon Musk’ın kripto parasının 104 dolar gibi düşük bir fiyata sahip olduğu görülüyor. Şu anda 1 Elonmusk tokenın 83.000 USD değerinde olduğunu belirtmekte fayda var.

Platformun ilk günlerindeki birim fiyatlar.

Platformun kurucusu olan anonim kişilik Diamondhands ise neden böyle bir platformu hayata geçirdiğini açıkladı. Diamondhands, gizliliğin ve anonimliğin sosyal medya platformları için olmazsa olmaz olduğunu vurguladı. Buna ek olarak içerik üreticilerinin hiçbir sosyal medya platformunda tam olarak desteklenmediğinin altını çizen gizemli isim, BitClout’un başarılı olacağını düşünüyor.

BitClout Konusunda Dikkat!

BitClout ile ilgili kullanıcıların dikkat etmesi gereken en önemli konu ise henüz atomik takasın tek taraflı yapılıyor olması. Platforma BTC aktarılırken platform dışında BitClout veya BTC aktarmak mümkün değil. Buna rağmen aynı Bitcoin’in borsalarda listelenmesi gibi BitClout’un da borsalarda listelenmesi bu durumu değiştirebilir.

Blockchair verilerine göre ise platforma bu tarihe kadar 3.649 BTC yani yaklaşık 200 milyon dolar gönderilmiş. Larry Cermak ise konu hakkında yaptığı açıklamada platformun tehlikeli olabileceğini belirterek kullanıcıların kendi risklerini alması gerektiğini ifade etti.

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee’nin BitClout‘a katılması ve profilini onaylaması ise söz konusu listelemelerin çok yakında görülebileceğini akıllara getiriyor.

CoinTürk olarak riskli sayılabilecek bu yeni girişimi dikkatlice araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü platforma gönderdiğiniz Bitcoin’leri şu aşamada bazı OTC ler dışında geri alma imkanınız bulunmuyor. Bunun zamanla değişip değişmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar