reklamı kapat

Hard Fork’un Ardından Monero’da Son Durum Ne?

18 Ekim'de hard fork gerçekleştirilen Monero ağında işlem ücretleri dişe dokunur biçimde düştü.
22 Ekim 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

18 Ekim’de Monero’nun başarılı bir şekilde hard fork’lanmasından sonra XMR ortalama işlem ücretleri %97 oranında düştü. CoinMetrics verilerine göre daha önce 60 cent olan işlem ücretleri şu an 2 cent.

“Monero 0.13.0 Beryllium Bullet” olarak bilinen hard fork XMR’ı güvene gerek kalmayan, bilgi kullanmayan Bulletproof (kurşun geçirmez) ve gizliliğin öne çıktığı bir coin haline getirdi. Bu sayede XMR işlemleri halka açık Blockchain’den gizlenebiliyor.

CoinmMetrics Twitter üzerinden paylaştığı bilgilerde Monero işlem ücretlerinin büyük oranda düştüğü açıkladı. Ayrıca ortalama işlem boyutu da %83 düşerek 18.5 kb’tan, 3 kb’a çekildi. Bu değerler kriptografik bilgilerin küçük boyutlara indirilmesiyle sağlandı. Madenciler hard fork’un gerçekleşmesinden bu yana madencilik zorluğunun da düştüğünü rapor etti.

Bulletproof işlemler 18 Ekim’de rus haber platformu Forklog’un duyurusunun ardından devreye girmişti. Daha önceden yapılan incelemelerde Bulletproof’ların zenginleştirilmiş güvenlik ve gizlik sağlayacağı belirtilmişti. Aynı zamanda ASIC madencilerine karşı iyi bir direnç olacağı ifade edildi. Monero topluluğu merkezileşmeye karşı olduğu için fork’u destekledi. Ekim 2017’den bu yana piyasada adından söz ettiren Monero tarihinin en düşük işlem ücreti seviyesini gördü.

CoinMarketCap verilerine göre Monero piyasa değeri 1,7 milyar dolar seviyesinde. Son 24 saatte 14 milyon dolar işlem hacmine sahip. Monero Aralık 2017’den bu yana tüm zamanlarının en yüksek fiyatı 460 dolardan 105 dolara kadar gerilemiş olsa da halen en çok tercih edilen gizlilik odaklı coin’lerden bir tanesi. Monero’nun gizlilik odaklı olduğu için yasa dışı işlerde sıklıkla kullanıldığı öne sürülüyor ancak gizliliğine önem veren birçok yatırımcı da Monero’yu destekliyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
ETİKETLER