X


Hack’lenen Borsanın Bütün Kripto Paraları Kayıp

Kanada merkezli küçükbir borsa hack'lendi ve bütün kripto paralarını kaybetti.
20:00
29 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kanada merkezli bir kripto para borsanın hack’lendiği iddia ediliyor ve borsanın açıklamasına göre bütün kripto paralar kayıp.

MapleChange adındaki küçük Kanadalı borsa Alberta’da operasyonlarını sürdürüyordu. Borsa hack’lendiğini Twitter üzerinden duyurdu ve her şeyini kaybettiğini bildirdi. Sitelerini kapattıklarını belirten borsa sahipleri, kullanıcılarına geri ödeme yapabilmek için paralarının kalmadığını ifade etti. Bir bug yüzünden hacker’ların bütün fonları çekebildiğini belirten yetkililer üzüntülerini iletti. Araştırma sonlanana kadar paraların akıbetinin belirsiz olduğu duyuruldu.

MapleChange daha önce sunucularını yeni sürümüne güncellediğini duyurmuştu. Duyurunun ardından 24 saat geçmemişti ki borsa hack’lendi. MapleChange diğer büyük borsaların yanında çok küçük görünse de hack’lenme sonucu borsaların kapanması oldukça nadir karşılaşılan bir durum. İddialara göre çalınan fonlar toplam 6 milyon dolar değerinde. Borsanın Twitter adresinin de zaman kaybetmeden kapanması bazı spekülasyonlara yol açtı.

Kripto paraların merkezsiz doğasının merkezi borsalarla uyuşmadığı uzun zamandır tartışılan bir konu. Geçmişte büyük borsaların hack’lenmesi sonucunda piyasanın büyük yaralar aldığına şahit olmuştuk. Yakın zamanda güvenliğe yeterince fon ayırmayan yüksek hacimli borsalarda da hack’lenme olayları yaşandı. Yatırımcılar bir borsaya paralarını yatırdıklarında o borsaya %100 güvenmiş oluyor. Aslına bakılırsa günlük al sat yapan yatırımcıların merkezsiz borsalar haricinde başka bir seçeneği de bulunmuyor. Ancak merkezsiz borsaların henüz yeterli performansa ve likiditeye ulaşamaması yaygınlaşmasını engelliyor. Merkezsiz borsalarda cüzdanlara borsa çalışanları müdahale edemiyor. Ek olarak Binance gibi büyük borsalar da merkezsiz borsa geliştirmelerine devam ediyor.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar