X


Hack’lenen Kripto Para Borsası ZAIF Çalınan Müşteri Fonlarını Henüz Geri Ödemedi

Eylül ayında hacklenen ZAIF adlı kripto para borsasının sıcak cüzdanlarından çalınan fonların büyük çoğunluğu müşterilere aitti.
09:00
7 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Japonya merkezli kripto para borsaları bu yıl yaşadıkları siber saldırılarla sık sık gündeme geldi. Bu yılın başlarında hacker’lar Coincheck borsasından 533 milyon dolarlık NEM çalmıştı. Bu olay kripto para tarihinin en büyük çaplı soygunu olarak kabul ediliyor. Japonya Finansal Hizmetler Dairesi Coincheck vakasından ardından kripto para borsalarına yönelik denetimlerini arttırsa da Osaka merkezli ZAIF siber saldırganların hedefi olmaktan kurtulamadı.

Tech Bureau bünyesinde faaliyetlerini yürüten ZAIF, 14 Eylül’de hack’lenmiş ve sıcak cüzdanlarından 60 milyon dolar değerinde kripto para çalınmıştı. Çalınan fonların büyük bir kısmı müşterilere aitti. Bu nedenle Tech Bureau olayın hemen ardından müşterilerinin zararını telafi etmek için şirket hisselerinin büyük bir kısmını satma kararı aldı. Tech Bureau’nun çoğunluk hisselerinin 44,59 milyon dolar karşılığında Fisco Digital Asset Group’a satılması için ön anlaşma sağlanmıştı.

Tech Bureau, Fisco ile yapılan anlaşmadan elde edilecek gelirin çalınan müşteri fonlarını karşılamak için yeterli olacağını açıklamıştı. Ancak Tech Bureau, pazartesi günü Fisco ile yapılan anlaşmanın henüz sonuçlanmadığını duyurdu.

Japonya Ulusal Polis Teşkilatı’nın verilerine göre 2017 yılında siber saldırılar sonucu 5,91 milyon dolarlık kripto para çalındı, ancak 2018 yılının sadece ilk 9 ayında ise bu rakam çoktan 100 kat artmış durumda. Bu yıl yaşanan hack’lenme vakalarına rağmen Japonya’da kripto paralara yönelik ilgi her geçen gün artıyor.

Japon hükümeti bu saldırıların önüne geçmek için büyük çaba sarf etse de ne yazık ki başarılı olamadı. ZAIF ve Coincheck’e yönelik saldırıların her ikisinde de bu borsaların sıcak cüzdanları hedef alındı. Hükümet bir daha bu denli ciddi olayların yaşanmasını engellemek adına borsaların sıcak cüzdanlarındaki fonlarda bazı sınırlandırmalara gidebilir.

Kaynak: Ethereumworldnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar