X

Güney Kore, Kripto Para Düzenlemelerini Kapsayan Yasa Tasarısını İleri Bir Tarihe Erteledi

Güney Kore, kripto paraların vergilendirilme konusunu daha yapıcı bir düzenleme nedeniyle erteleyerek önemli bir karara vardı.
14:45
16 Eylül 2021

Güney Kore, kripto para düzenlemelerini kapsayan vergi tasarısını erteledi. Önerilen kripto para birimleri vergilendirme tasarısı planlandığı üzere 2021 yılında gerçekleşmeyecek.

Güney Kore’den Önemli Karar

Güney Kore, kripto paraların vergilendirilme konusunu daha yapıcı bir düzenleme nedeniyle erteleyerek önemli bir karara vardı. Komisyon üyelerinin kripto para birimlerini finansal yatırım geliri olarak sınıflandırma konusunun derinden inceleneceği ve mevcut vergi düzenlemelerini kapsayan değişikliklerin 1 Ocak 2023’e ertelendiği belirtildi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Güney Kore iktidar partisi temsilcisi, çeşitli düzenlemelerde kısmi değişiklikleri kapsayan öneride bulundu. Ayrıca temsilci tasarıyı Ekim ayında hedeflenen tarihten ileri götürmeyi hedeflediklerini aktardı. Daha önce Maliye Bakanlığı kripto paraları “diğer gelirler” olarak sınıflandıran Gelir Vergi Yasası’nı kabul etmişti.

Yeni sınıflandırma ile komisyon, yılda 2.5 milyon won’un üzerindeki gelirden %20’lik vergi alma durumunu onaylamıştı. Yeni değişiklikler büyük olasılıkla Ocak 2023’te uygulanması planlansa da kripto paraların zorunlu vergilendirilmesinin ertelenmesinin mantıksız ve gerçekliğe aykırı olduğuna dikkat çekildi. Kullanıcılar arasında denizaşırı işlemler ve P2P durumlarında ağların merkezsiz yapısı nedeniyle vergi verilerini hali hazırdaki araçlarla kusursuz bir şekilde güvenceye almak ve izlemek neredeyse imkansızdır.

Güney Kore, Kripto Düzenlemelerine Ne Kadar Hazır?

Temsilciye göre ülkenin mevcut vergi altyapısı, kripto paraların uygun şekilde vergilendirilmesi için henüz hazır değil. Güney Kore siyası sisteminde iktidar ve muhalefet partileri arasında anlaşmazlık durumunda yasa tasarısı ertelenir ve Kore meclisinde tartışılır. Hükümetin kripto para birimleri için kapsamlı bir vergilendirme çerçevesi oluşturma çalışmaları sektöre zarar vermeyecek ilerici ve yapıcı yaklaşım nedeniyle Güney Kore piyasasında olumlu bir işaret olarak görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar