X


Güney Kore Dijital Para Araştırmalarına Hız Verdi

Güney Kore, merkez bankası destekli dijital paralar için hız verdi.
13:00
15 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Güney Kore konu kripto para birimleri olunca genellikle en önemli bölgelerden birisi olarak anılmakta. Bununla birlikte görünüşe göre ülkenin merkez bankası bu teknolojik devrimden geri kalmamak için dijital para birimlerini araştırmaya başladı ve bunlara hız verdi.

Hangi Ülke İlk Dijital Parayı Piyasaya Sürecek?

Aslında sadece Güney Kore değil, Çin, İsviçre ve Tunus gibi birçok diğer ülke merkez bankası destekli kripto para birimleri konusunda artan bir ilgiye sahip. Hangi ülkenin tam destekli dijital parasını ilk piyasaya süren olacağı ise bilinmezliğini koruyor. Kore Merkez Bankası konu hakkında yaptığı açıklamada dijital para araştırmalarına başladıklarını belirtse de kesin bir tarih veya gelişim yüzdesi vermekten kaçındı.

Libra’nın Tetikleyici Etkisi

Bankaların dijital para sektörüne giriş yapmalarının en büyük tetikleyicisi ise kesinlikle Libra oldu. Facebook’un stablecoin projesi Libra, dünya çapında birçok banka tarafından uyarı sinyali olarak algılandı ve özel şirketlerin parasal egemenlik konusunda onların önüne geçebileceğinin anlaşılmasını sağladı. Dünyada kripto para birimlerinin ciddi ve orantılı olarak regüle edildiği nadir ülkelerden olan Güney Kore, dijital para birimleri konusunda Çin’e önemli bir rakip olabilir.

Çin 3 yılı aşkın bir süredir kendi dijital para birimi projesini geliştirmekte olsa da, bunun bütün özellikleri veya piyasaya çıkacağı kesin tarihi bilinmiyor. Yetkililer ise 2020 yılının ilk yarısında Çin destekli dijital paranın kullanım açılacağını vurgulamakta. Çin MB’nin dijital parası bundan 6 gün önce test edilmeye başlandığı haberi ile gündeme gelmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar