reklamı kapat

Güney Kore Blockchain Tabanlı Finansal Teknoloji Girişimlerini Destekleyecek

22 Mart 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), kullanıcı bilgilerini daha iyi koruyabilmek amacıyla yeni geliştirilen ödeme sistemlerinde Blockchain teknolojisinin kullanımını teşvik etmeyi planlıyor.

Güney Kore’nin JoonAng Daily gazetesindeki habere göre FSC, bankaların ve sigorta şirketlerinin müşteri verilerini koruması ve günlük hayatta doğrulama işlemlerini daha kolay hale getirmek amacıyla yeni birtakım düzenlemeler getirecek.

FSC Başkanı Choi Jong-ku kamuoyuna yaptığı açıklamada Blockchain teknolojisinin finansal teknoloji politikalarına ve yerel piyasalara olumlu etkileri olabilceğini ifade etti.

Finansal hizmet sektörüne her gün yeni şirketler dahil oluyor ve piyasalardaki çeşitlilik artıyor, bunun sonucunda ise finansal piyasalardaki rekabet gittikçe sertleşiyor. Finansal teknolojiler henüz yolun başında ve gelecekte gençlerin işsizlik sorununu çözecek.

Hükümet ayrıca müşterileri doğrudan satıcıyla buluşturacak “app to app” isimli ödeme sistemi üzerinde çalışıyor. Böylece müşteriler bankalara ve kredi kartı şirketlerine ücret ödemekten kurtulacaklar.

Örneğin PayPal destekli bir girişim olan Toss, geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana Seul ve Jeju’da uygulama içi ödeme seçenekleri ile denemeler yapıyor. Ayrıca firma 2017 yılında mobil uygulama üzerinden bitcoin işlemlerinin gerçekleştirmesi için yeni bir özellik ekledi.

Kore Times yerel finans düzenleyicilerin geçtiğimiz yıl Kasım ayında yasaklanan ICO’lar için yeni bir düzenlemelerin getirilebileceğini duyurdu.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.