Grin Geliştiricileri Yol Haritasını Değiştiriyor

Özet

  • Grin geliştiricileri ASIC madencilerinin güçlenmemesi adına yol haritasını değiştirecek.
23:00
27 Mart 2019

MimbleWimble protokolünü kullanan gizlilik odaklı kripto para Grin’in geliştiricileri, Grin yol haritası hakkında kritik kararlar almak üzere tartışıyor.

İçerik Rehberi

Grin Hard Fork’ları

Grin geliştiricileri Grin madenciliğinin merkezsizliğini koruyabilmek adına hard fork gerçekleştirecek, güncellemelerin yapılacağı tarihlerin yeniden düzenlenmesi konuşuluyor. PoW madencilik algoritması Cuckoo Cycle’ın yaratıcısı John Tromp bir geliştirici toplantısında temmuz ayı ortalarında yapılacak hard fork’a hangi değişikliklerin ekleneceğine karar vermeleri gerektiğini ifade etti. Geliştiricilerin güncellemeye dahil edilecek konuları oylamak için 2 haftası bulunuyor. Tromp en önemli konulardan ASIC meselesini şöyle yorumladı:

Cuckatoo algoritması için tek çipli ASIC madencileri takvimimizi baltaladı… ASIC’leri engellemek istiyorduk ancak bu haliyle işe yaramayacak. Bu yüzden takvim değişebilir.

ASIC Sorunu

ASIC’ler pahalı ve tek bir algoritmaya odaklanan güçlü donanımlar. Grin geliştiricileri ASIC madencilerinin kripto paraları ele geçirmesinin iyi olmadığını düşünüyor, çünkü madenciliğin büyük kurumların eline geçmesine ve merkezileşmesine yol açıyor. Grin geliştiricileri kodu tasarladıkları için ilk başlarda ASIC üreticilerine karşı bir sıfır önde başlamıştı. ASIC’leri dışarıda tutabilmek adına her altı ayda bir hard fork yapılacaktı ve madencilik algoritması bir miktar değiştirilecekti. Ancak bu  yaklaşım uzun vadede sürdürülebilir bir çözüm değil. Bu yüzden ağın zaman içerisinde ASIC dostu olacağı düşünülüyor.

Şu anda Grin ağında ASIC’ler farklı bir algoritma kullanarak çalışır durumda. Kazılan Grin bloklarının %19’u ASIC’ler tarafından kazılıyor fakat ASIC gücünün giderek düştüğü görülüyor. Yine de bir başka geliştirici Daniel Lehnberg’in tahminlerine göre ASIC’ler önümüzdeki yıl bu zamanlar %55 güce ulaşacak. Bu kadar hızlı ulaşmaması için Grin takvimi değiştirilecek.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar