X


Grayscale’den SEC’ye Eleştiri: Spot Bitcoin ETF’lerinin Reddedilmesinin, Hiçbir Temel Dayanağı Yok!

Grayscale, Bitcoin Vadeli ETF'lerinin onaylanmasına karşın Spot ETF'lerinin reddedilmesinin hiçbir temel dayanağı olmadığını belirtti.
10:40
1 Aralık 2021

Grayscale Investments, kısa bir süre önce reddedilen VanEck’in spot Bitcoin ETF başvurusunun üzerine ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir takım açıklamalar yaptı.

Grayscale’den SEC’nin Kararına Eleştiri Geldi

Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) operatörü, 29 Kasım’da SEC Sekreteri Vanessa Countryman’a bir mektup gönderdi ve SEC’in şu anda üç Bitcoin vadeli ETF’ini (VanEck, Valkyrie ve ProShares) onaylamasına karşın Spot Bitcoin ETF’lerini reddetmesinin yanlış olduğunu savundu. Grayscale, burada yatırımcılar için bir varlığın türev piyasasına yatırım yapılmasının kabul edilebilir olduğu ancak varlığın kendisine yatırım yapılmasının kabul edilemez olduğu görüşünün hiçbir dayanağı olmadığını belirtti.

SEC, Grayscale’in Spot ETF Başvurusunu Reddetti

Grayscale, Ekim ayında GBTC’yi Spot bir Bitcoin ETF’ine dönüştürmek adına da SEC’ye başvuru yaptı. Ancak SEC, bu başvuruyu reddetti. Grayscale, konuya ilişkin bir açıklama yaptı:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“Bu görüşün, Komisyonun bir ulusal menkul kıymetler borsasının spot Bitcoin ETP hisselerini listeleme ve alım satım başvurusunu ilk kez değerlendirip reddettiği 2017 yılından bu yana önemli düzenleyici ve rekabetçi gelişmeleri yeterince dikkate almadığına inanıyoruz.”

Grayscale, SEC’nin bu ETF’lere onay vererek piyasa manipülasyonlarının önüne geçebileceğini, haksız rekabete engel olabileceğini ve aynı zamanda yatırımcılara daha kapsamlı bir koruma sağlayabileceğini iddia etti.

Fidelity, Kanada’da Spot Bitcoin ETF’i Başlattı

ABD merkezli Fidelity Investment’ın, Kanada’da Spot Bitcoin ETF’i başlatacağı duyuruldu. Fidelity Investment’ın ETF’inin “Fidelity Advantage Bitcoin ETF” (FBTC) olarak işlem göreceği bildirildi.

Birçok ülkede Spot Bitcoin ETF’lerinin başlatılmasına karşın ABD’de, SEC’nin herhangi bir onayı olmaması bağlamında henüz bir Spot Bitcoin ETF’i piyasaya sürülmedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar