X


G7 Konferansından Kötü Haber: Kripto Para Regülasyonları Geliyor

G7, kripto paraları regüle mi edecek?
20:29
7 Aralık 2020

G7 ülkelerinin maliye bakanları ile merkez bankası yetkilileri bugün sanal bir konferans ile bir araya geldi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin tarafından da paylaşılan açıklamalara göre, G7’nin finans kadrosunun kripto paraların düzenlenmesi konusunda hemfikir olduğu görülüyor.

Almanya’dan Sert Libra Açıklaması

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, toplantı sonrası yaptığı açıklamada Facebook’un Libra isimli kripto para birimine karşı yine dikkat çeken ifadeler kullandı. İlk başta Libra, daha sonra ise Diem olarak bilinen söz konusu kripto paranın Almanya ve genel olarak Avrupa içerisinde piyasaya sürülemeyebileceği belirtilmekte.

libra

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Scholz, Diem’i “kuzu kılığına girmiş bir kurt” olarak tanımladı ve Almanya ile Avrupa’nın böyle bir paranın piyasaya girmesine izin vermeyeceğini vurguladı. Regülasyonlarla ilgili risklerin tam anlamıyla çözülmedikçe Diem‘in Avrupa içerisine girmesi şu an imkansız gibi gözüküyor. Scholz, finans ve para tekelinin ülkelerin elinde kalması için ellerinden gelen her şeyi yapmak zorunda olduklarını belirtti.

Kripto Para Regülasyonları Kapıda

Mnuchin ise kripto paraların düzenlenmesi konusunda G7 yetkililerinden tam destek alındığını belirtti. G7 yetkilileri ekim ayında da dijital ödemelere ve dijital paralara karşı benzer açıklamalarda bulunmuştu. Dijital paraların insanların ekonomik özgürlüklerini arttıracakları biliniyor olsa da G7 hala bunu bir tehdit olarak görüyor. Özellikle konu kripto paralara ve stablecoinlere geldiğinde, G7 ülkelerinin endişesi daha da artmakta.

Facebook 2019 yılında tanıttığı Libra isimli kripto para birimini bir türlü hayata geçiremedi. Ancak geçtiğimiz günlerde yapılan isim değişikliğinden sonra Facebook’un kripto parasının 2021 yılında piyasaya sürülebileceği belirtildi. G7 yetkililerinin kripto para regülasyonları ile ifade ettikleri düzenlemelerin de Facebook sebebiyle artmış olabileceği tahmin ediliyor.

Regülasyonlar Kötü Olmayabilir

Tabii ki getirilecek olan regülasyonlar iyi yönlü de olabilir. Ancak Almanya ve ABD’nin kripto paralara karşı sert tavrı, bunun olumlu olma ihtimalini bir  hayli düşürüyor. Eğer kripto paralar yönelik çok sert ve kısıtlayıcı kurallar getirilirse bu Bitcoin de dahil birçok kripto para birimi için büyük zorluklar yaratabilir.

Avrupa’da uygulamaya konulan FATF regülasyonları bile şimdiden yatırımcılara zorluklar çıkartmaya başlamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar