X


Fransa, Merkez Bankası Dijital Para Birimi Testlerine 2020’de Başlamak İstiyor

Fransa, merkez bankası dijital para birimi testlerine 2020’nin ilk çeyreğinde başlamak istediğini ifade etti.
15:00
5 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

AFP haber kaynağına göre Fransa, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) 2020’de test etmek istiyor.

Fransa’nın CBDC Adımı

Fransız Prudential Denetleme ve Karar Otoritesi’nin (ACPR) ev sahipliğini yaptığı ve Çarşamba günü düzenlenen bir konferansta merkez bankası yöneticisi François Villeroy de Galhau, bankanın dijital para birimini test etmeye başlayacağını dile getirdi. Yapılan açıklamalara göre 2020 yılının ilk çeyreğinde konuyla ilgili projelerin başlatılması için adımlar atılacak.

Villeroy de Galhau’ya göre, Fransa dijital para yeniliğine katkıda bulunma konusunda oldukça istekli. Bununla birlikte Villeroy de Galhau ülkenin yeni teknolojiyi “ciddi ve metodik bir şekilde” denemesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Bunların yanında Fransa’nın Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire’nın Avrupa Birliği (AB) toplantısında yaptığı açıklamalarda “kamuya açık dijital para birimi” oluşturulması çağrısında bulunduğu biliniyor. Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Nisan ayında yapılan bir başka açıklamada Le Maire’nin Fransa’nın kripto para düzenlemelerine benzer bir düzenlemeyi AB’de kabul ettirmeye çalışacağı belirtilmişti.

Bakan daha önce Facebook’un kripto para birimi projesi Libra’ya karşı olan muhalefetini dile getirmişti. Le Maire, Fransa’nın finansal bütünlüğü ile ilgili endişeler aşılmazsa Libra projesinin ülkede engelleneceğini dile getirmişti.

Çin’in CBDC Adımları

Bunların yanında Çin de kendi merkez bankası dijital para birimi konusunda çalışmalar yapıyor. Çin Halk Bankası, bu yeni teknolojiyi 2014’ten beri araştırdığını ve başlatmaya “neredeyse” hazır olduklarını dile getirdi. Ancak yapılan son açıklamalarda dijital yuan’ın hangi tarihte piyasaya sürüleceğinin net olmadığı belirtildi.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar