Reklam

Forbes’tan Kritik Uyarı: Rus Petrolünün Yasaklanması Bitcoin’i Etkileyebilir!

Fed'in faiz artırımları devam ederken, uzmanlar Bitcoin'deki rallinin kısa vadeli olabilecğini düşünüyor.
18:05
31 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin (BTC), Pazartesi günü %7,6 artarak 8 Mart’tan bu yana en büyük tek günlük yüzde artışını kaydetti. Bu artış, S&P 500’ün geçen hafta %6,58 artarak Kasım 2020’den bu yana en iyi performansını sergilemesinden sonra geldi.

Yükselen Petrol Fiyatları ve Enflasyon

Fed’in faiz artırımları devam ederken, uzmanlar Bitcoin‘deki rallinin kısa vadeli olabilecğini düşünüyor. Ancak, Bank of America Perşembe günü yaptığı açıklamada, Fed’in Eylül ayında faiz artırımlarına ara verebileceğini söyledi. Enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi, Nisan ayında %0,2 artarak Kasım 2020’den bu yana en düşük yükseliş oranını kaydetti. Bu da Fed’in artık faiz artırımı politikasından vazgeçeceği iddiadını güçlendiriyor. Ancak Forbes analistierine göre, ABD ve AB ekonomisini yeni bir tehlike bekliyor.
 Örneğin, Petrol fiyatları yeniden yükselirken, Fed yeni önlemler alabilir. West Texas Intermediate Crude (WTI) an itibariyle varil başına 119.60 dolardan işlem görüyor. Bu, 22 Mart’tan bu yana en yüksek seviye. Brent ham petrolü varil başına 120 dolara ulaştı. Avrupa Birliği (AB) liderlerinin Pazartesi günü geç saatlerde Rus ham petrolünün yüzde 90’ını yıl sonuna kadar yasaklama konusunda anlaşmaya varmaları petrol fiyatının artacağını gösteriyor.  Yükselen petrol fiyatları enflasyon beklentilerini yükseltebilir ve piyasaları Fed’in faiz artırımlarını yeniden uygulamaya koymasına zorlayabilir. Enflasyon beklentileri, petrol fiyatları ile birlikte hareket etmiştir. Böylesi bir ortam, Bitcoin için risk teşkil ediyor.

Niceliksel Sıkılaştırma Riski!

Forbes analistlerine göre, Bitcoin için ikinci bir risk daha var. Fed niceliksel sıkılaştırmaya başlayacak. Bu, bilançosunu küçültme süreci olarak tanımlanabilir ve önümüzdeki ay başlayabilir. Niceliksel sıkılaştırma, Mart 2020’de başlatılan ve finansal piyasanın her alanında benzeri görülmemiş bir risk alımına yol açan likidite artırıcı niceliksel genişlemenin tam tersidir. Fed, faiz artışlarını geçici olarak duraklatsa bile niceliksel sıkılaştırma muhtemelen devam edecek.
ABD ve Avrupa Birliği ülkelerindeki yüksek enflasyon rakamlarının merkez bankalarını faiz oranlarını artırmaya zorlaması, hisse senetlerini ve kripto para piyasasını derinden etkiledi. Orta vadede daha fazla faiz artışı beklenirken, kripto paralar da dahil olmak üzere riskli varlıklar büyük satış baskısı yaşıyor. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, 2022’de %27 düşerken, Bitcoin ise %39 değer kaybetti. BTC, geçen yıl 10 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasından bu yana %58 oranında düştü. TIAA Bank dünya piyasaları başkanı Chris Gaffney Bloomberg ile yaptığı röpörtajda şunları söyledi:
 Piyasalar, şu anda kripto paralar gibi spekülatif dinamiklere dayayan varlıklar için büyük risk teşkil ediyor

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar