reklamı kapat

Finans Profesörü: “Bitcoin’in Sonu Geldi!”

Finans profesörü Atulya Sarin Bitcoin'in "ölüm spiraline" girdiğini ve değerinin yok olacağını iddia ediyor.
4 Aralık 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Bitcoin (BTC) ilk piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren birçok defa sert eleştirilere maruz kaldı. Küresel finansal sistemde kendini ispat etmiş önemli kişiler lider kripto para hakkında sayısız iddiayı gündeme getirmişti. Bu isimler arasında yer alan Santa Clara Üniversitesi finans profesörü Atulya Sarin son düşüşlerin ardından Bitcoin’i yeniden eleştiriyor.

Profesör Sarin Bitcoin 7.000 dolar civarlarından işlem görürken sürekli yükselen madencilik masraflarına yönelik görüşlerini bildiren bir fikir yazısı yayımlamıştı. Bu durumun lider kripto para için kötü bir son hazırladığını iddia eden Sarin düşen fiyatların ardından bu görüşlerini güncelledi. Sarin’e göre son zamanlarda yaklaşık %45 oranında değer kaybeden Bitcoin “ölüm spiraline” girdi ve “değersiz bir hale gelmeye oldukça yaklaştı.”

MarketWatch isimli bir ekonomik haber sitesinde görüşlerine yer verdiği yazıyı yayımlayan Sarin Bitcoin’in “hızlı ve elim” bir şekilde sıfıra doğru giden gemiye bindiğini iddia ediyor. Bitcoin fiyatının tahmin edilen madencilik masraflarının altına gerilediğini ileri süren Sarin bu durumun madencileri piyasa dışına çıkmaya iteceğini savunuyor. Üstelik profesöre göre madencilik ücretleri düştükçe Bitcoin fiyatı da düşecek.

Bilindiği üzere Bitcoin ve iş kanıtı (PoW) protokolüyle çalışan diğer bütün kripto paralar, dalgalanan hash gücü karşısında istikrarlı bir piyasa sağlayabilmek için madencilik zorluk seviyesini düzenli bir şekilde ayarlıyor. Son zamanlarda bazı madencilerin cihazlarını kapattığı doğru. Ancak Bitcoin ağındaki temel prensipler bu durumun sorun teşkil etmesini engelliyor.


Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.