X


Güney Kore’den Yeni Kripto Para Düzenlemesi, Piyasa Etkilenir Mi?

İddialara göre Güney Koreli yetkililer ICO'lara ve kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor.
23:00
3 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Birçok devlet yeni bir varlık sınıfı olarak karşımıza çıkan kripto paralara ilişkin çeşitli düzenlemeler uyguluyor. Bazı ülkeler kriptoları yasaklamayı tercih ederken kimileriyse gelecek vadeden bu unsurlara kucak açıyor. Devletler ile kripto paralar arasında en fazla sorun olan konuların başında ICO’lar ve vergilendirme meseleleri geliyor.

Güney Kore merkezli gazete The Korea Times tarafından 3 Aralık Pazartesi günü yayımlanan bir habere  göre ülkenin Maliye Bakanlığı kripto paralara yönelik yeni düzenlemeler getirecek. Gazetenin haberinde bu düzenlemelerin kripto para vergilendirmeleri ve ICO’lar hakkında olacağı ifade ediliyor.

Güney Kore Maliye ve Ekonomi Bakanı, yeni Başbakan yardımcısı Hong Nam-ki kripto paraları kapsayan bir vergilendirme planını kamuoyuna duyurdu. Bakanın açıkladığı planın sektördeki küresel vergilendirme trendlerine göre şekillendirildiği belirtiliyor.

Bakan Nam-ki yaptığı açıklamalarda ülkede hâlihazırda geçerli olan ICO yasağına dikkatleri çekerek yetkililere bir alternatif sunuyor. Yetkili isimlerin kripto para sektörüne yönelik yeni bir bakış açısı şekillendirebileceğini ifade eden bakan belirli değişkenlerin göz önünde bulundurulması kaydıyla bu durumun mümkün olabileceğine işaret etti. Nam-ki’nin bahsettiği değişkenlerin “piyasa durumları, uluslararası trendler ve yatırımcı koruma meseleleri” ile ilgili olduğu görülüyor.

Hong Nam-ki 4 Aralık Salı günü konu hakkında bir oturum düzenlenmesine ilişkin Millet Meclisi’ne yazdığı yanıtta şu ifadelere yer veriyor:

Uzmanlardan geribildirim aldıktan ve mali düzenleyicilerin yaptığı piyasa araştırmalarının sonuçlarını değerlendirdikten sonra ilgili kurumlarla ICO’lar hakkındaki politika düzenlemesini belirleyeceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar