X


Fidelity Charitable, 270 Milyon Dolarlık Kripto Bağışı Aldı!

Kripto paralarla yapılan bağışlar rekor seviyeye ulaştı.
22:45
22 Kasım 2021

Kripto yatırımcıları, 2017’de belirlenen hayır amaçlı bağış rekorunu dört katına çıkardı. Fidelity Charitable, bu yıl şimdiye kadar 270 milyon doların üzerinde kripto bağış aldığını açıkladı. Önceki 69 milyon dolarlık rekora göre bu rakam %300’e yakın artmış oldu.

Fidelity Charitable Kripto Bağış

Geçtiğimiz yıla göre kripto paralarla aldığı bağış miktarının %900’e yakın artıran Fidelity Charitable, kripto paralara karşı artan ilgiyi de gözler önüne seriyor. Volatiliteden en az seviyede etkilenmek için bağışları hızlıca nakde çevirdiğini açıklayan kurum şunları söyledi.

“Bir kripto bağışı aldığımızda onu hemen satmamız gerekiyor. Nakde geçiş yapmazsak bir gün içinde değerinin %20’sini kaybedebilir”.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Başkan yardımcısı ve hayır kurumunun planlama danışmanı Tony Oomen hayırlı kurumlarına kripto paralarla bağış yapılmasını destekliyor. Şirketin 2015 ile 2019 Ağustos yılları arasında topladığı toplam kripto bağışı 100 milyon dolarla rekora ulaşmıştı. Bu yıl bunun 2,7 katına çıkmış olması büyümenin hızını da gösteriyor. Bununla birlikte Fidelity Charitable, daha küçük kâr amacı gütmeyen kuruluşların dijital varlık bağışlarıyla uğraşmasına yardımcı olmak için kendisini bir aracı olarak konumlandırıyor.

Kripto Para İle Bağış

Mayıs ayında, Ethereum‘un kurucu ortağı Vitalik Buterin Hindistan’ın covid-19 yardım fonuna 1 milyar dolar değerinde hediye etmişti. Toplam SHIB arzının %50’si geliştiriciler tarafından Buterin’e gönderilmişti. Bunun %10’unu satan Vitalik, kalan kısmını yakarak toplam arzında %40 oranında azalmasını sağladı. Elbette bu bağışın Shiba Inu (SHIB) yatırımcılarına bedeli ağır oldu. Fiyat aynı gün %50 oranında değer kaybetti.

Fidelity; Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin‘i kabul eder. Kendisine yapılan bağışları ABD’deki binlerce hayır kurumu arasında bölüştüren kurum, Geçen yıl, 170.000’den fazla hayır kurumuna ve kar amacı gütmeyen kuruluşa 2 milyon hibe ile 9 milyar doların üzerinde bağışta bulundu.

Fidelity Charitable, web sitesinde hem kripto bağışçısı hem de bağış yapan kişi için avantajlar sunuyor. Kripto para birimleri, bağışçıların, bağıştan önce dijital bir varlığı nakde dönüştürürken ortaya çıkan sermaye kazancı vergisini hafifletmesine izin verir. Fidelity daha sonra dönüştürülen parayı bağışçı tarafından tavsiye edilen bir fona yerleştirir ve onlara önceden gelir vergisi kesintileri verir.

Emeklilik planı dışında 25.000 ABD Doları değerinde varlığa sahip 1.200’den fazla yatırımcıyla yapılan yakın tarihli bir anket, üç kripto yatırımcısından birinin hayır kurumlarına kripto para bağışı yaptığını gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
huobi
huobi
Araştırma Makaleleri

İlgili Yazılar