X

FED’in Son Kararı Bitcoin (BTC) İçin Dönüm Noktası Olabilir

FED tarafından verilen 2023 hedefi, BTC için ne kadar olumlu?
15:22
17 Eylül 2020

ABD Federal Rezerv bitirdiği toplantısıda faiz oranlarının sıfır seviyesinde kalacağını belirterek aslında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için yeşil ışık yakmış oldu. ABD’nin merkez bankası konumundaki FED, 2023 yılına kadar faiz oranlarının bu seviyelerde tutulacağını vurguladı. FED’in 2023 yılı hedefi ise işsizlik konusunda her şeyi eski haline döndürmeye dayanıyor.

FED’in Kararı Bitcoin İçin Yükseliş Getirebilir

ABD ekonomisi resesyona girdiğinden beri FED devamlı olarak likidite enjekte etti ve piyasa trilyonlarca dolarlık ABD Dolarına kavuştu. Tabii ki trilyonlarca dolarlık teşvik paketlerinden sonra faiz oranlarının arttırılması ciddi bir tehlike yaratabilirdi. FED de bunu görerek ABD Dolarının değer kaybetmesi pahasına da olsa 2023 yılına kadar faizleri stabil tutma kararı verdi.

ABD Dolar Endeksi son 2 yılın en düşük seviyesine kadar gerilerken Bitcoin de 12.000 doların üstüne tırmandı. Ancak bu düşüş çok sürmedi ve Dolar yeniden yükselmeye başladı. Son gelen faiz kararı ise 10.000 dolar bandında  hapsolan BTC’ye 11.000 doların kapılarını araladı ve fiyatı yükseltmeye yetti.

Ancak asıl etkinin ise uzun vadeli olacağı tahmin ediliyor. FED’in faiz oranlarını sıfır çizgisinde tutması kesinlikle BTC‘ye gelen kurumsal yatırımcıların sayısını arttıracaktır. Lider kripto para biriminin geçtiğimiz günlerde kurumsal yatırımcı akınına uğradığı biliniyor ve bu senaryoyu önümüzdeki günlerde sık sık duyabiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar