X


FED Toplantısı Ne Zaman? Kripto Paralara Etkisi Ne Olacak?

Volatiliteye hazır olun! Önümüzdeki günler oldukça hareketli geçecek.
20:57
10 Aralık 2021

Sadece kripto para yatırımcılarının değil, tüm dünyanın gözü yapılacak FED toplantısı ve buradan çıkacak kararlara kilitledi. Jerome Powell‘ın açıklayacağı faiz ve varlık alımı kararı kripto para piyasalarını da direkt olarak etkileyecek.

FED Toplantısı Ne Zaman?

Kasım ayında politika faizini değiştirmeyerek 0-0,25 aralığında tutan FED, 14-15 Aralık tarihlerinde bu yılın son toplantısını yapacak. Genellikle akşam 20:00 veya 21:00’da yapılan açıklama beklentiler doğrultusunda geliyor. Faizlerin bu toplantıda artırılmaması ve varlık alımlarının makul seviyede düşürülmesi Aralık ayında piyasanın beklediği bir karar olacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Eğer şaşırtıcı bir şekilde varlık alımları ciddi anlamda düşürülür veya faizler yıl bitmeden artırılmaya başlanırsa bu durum Bitcoin tarafında ciddi sorunlara yol açacaktır. Ancak FED, ortaya çıkan yeni varyantların etkisini görmek ve elini güçlü tutmak için bu denli hızlı davranmayabilir. Özellikle pandemi etkisinde artan (geçici) enflasyon sandığımız kadar ciddiye alınmıyor.

Enflasyon ve Bitcoin (BTC)

Bugün açıklanan %6+ enflasyon (TÜFE) verisi Bitcoin’in aniden 50.000 dolara sıçramasına sebep oldu. Ancak mevcut fiyat baskısı fiyatı yeniden 48.000 doların altına çekti. Bitcoin ve risk piyasalarının olumlu fiyatlama yapabilmesi için dolar endeksinin atılacak adımlarla birlikte düşüşe geçmesi gerekir. FED tarafından doları güçlendirmek adına atılacak herhangi bir adım kripto para piyasalarını ciddi anlamda olumsuz etkileyecektir.

Özellikle varlık alımlarının durdurularak piyasaya sıcak para pompalanmasının kesilmesi, yatırımcıları daha güvenli kazanç sahalarına tahvil, bono gibi seçeneklere itecektir. Pandeminin ilk dönemlerinde kripto para piyasaları ciddi anlamda olumsuz etkilenmiş, sonrasında gelen normalleşme sürecinde güzel fiyatlamalar yapmıştı. Mevcut şartlarda piyasanın yeniden baskılanacağı ve kışın da etkisiyle kapanmaların devam etmesi bekleniyor.

Kripto para yatırımcıları bu dönemde hiç olmadığı kadar dikkatli davranmalı ve güncel stop bölgelerine sadık kalmayı tercih etmelidir. FED tarafında gelecek olumsuz açıklamalar Bitcoin fiyatının hızla 40.000 dolar altına sarkmasına sebep olabilir. Fiyat eğer 53.000 doların üzerine kısa vadede geçemezse birçok analist tarafından paylaşılan yaygın görüşe göre bir ayı sezonuna girdiğimiz teyit edilecek. Piyasaları bu durumdan kurtaracak iyi bir fiyat katalizörü bulunmuyor. Spot Bitcoin ETF onayı yakın vadede gelmeyecek ve böyle giderse yeniden toparlanma için bu haberi beklemek zorunda kalacağız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
huobi
huobi
Araştırma Makaleleri

İlgili Yazılar