X


FED Toplantısı Ne Zaman? Kripto Paralar Neden Düşüyor?

FED ve Evergrande hakkında yanlış bilinenler, abartılanlar ve kripto paralara muhtemel etkileri!
20:11
20 Eylül 2021

Kripto para paralar tüm geleneksel finans sistemiyle birlikte düşüşe geçti. Çin’in en büyük emlak şirketi Evergrande bu düşüşü tetikleyen baş aktör kabul ediliyor. Fakat abartılan ve gözden kaçırılan önemli noktalar bulunuyor. Tüm bunlara ek olarak FED toplantısı yaklaşılıyor, peki kripto paraları bu hafta neler bekliyor?

FED Toplantısı Ne Zaman?

Toplantı çarşamba günü olacak ve %80-85 faiz artırımı direkt olarak bu toplantıda açıklanmayacak. Yani bu toplantı direkt olarak faizlerin artırımına yönelik değil, piyasada hakim olan görüş faiz artırımıyla alakalı kararın Kasım ayındaki toplantıda duyurulması yönünde. Türk yatırımcılarının atladığı önemli bir husus bulunuyor, FED birçok devletin kurumuna benzer şekilde sürpriz faiz artırımları yapmaz. Piyasayı buna hazırlar ve beklentiyi güçlendirir sonrasında siz yaklaşan toplantıyla faiz artırımının geleceğini bilirsiniz. Nasıl bugün “Kasım” ayında faiz artırım kararı açıklanabilir diyorsak tam olarak öyledir.

FED tarafından Çarşamba günü sürpriz bir faiz kararı beklenmiyor. Toplantıyı önemli kılan “tahvil alımlarının azaltılma” kararıyla alakalı, peki bu durum bizi neden ilgilendiriyor? Kabaca FED alımları azaltırsa piyasaya daha az sıcak para pompalamış olur. Bu durum doların daha değerli hale gelmesini sağlar. Doğal olarak insanlar kripto paralar gibi riskli varlıklar yerine daha güvenli yatırım araçlarına geçiş yapar. Üstelik gelişmekte olan ekonomiler de bu durumdan olumsuz etkilenir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kasım 2,3 ve Aralık 14,15 tarihlerinde iki toplantı daha yapılacak. Tahvil alımının azaltılması kararı bu toplantılara da ertelenebilir.

Kripto Paralar Neden Düşüyor

Bugün aslında sadece kripto paralar düşmedi. Kahve’den Bakır’a kadar her şeyin fiyatı borsalarda düştü. Yatırımcılar ellerindeki riskli varlıkları satarak daha güvenli araçlara geçiş yapmaya başladı. Az kazançlı ancak riski az devlet tahvilleri bunların başında geliyor.

Yatırımcıları buna sevk eden iki önemli haber var bunlar Evergrande ve FED toplantısı, biz FED ile ilgili olan kısmı yukarıda değerlendirmiştik. Evergrande ile alakalı olan kısım ise daha uzun vadeli bir problem gibi görünüyor. Çin’in başında Evergrande krizi gibi bir karanlık bulut dolaşıyor. Gayrimenkul devi Evergrande ödemesi gereken 300 milyar dolar borca sahip ancak şirket zarar yazıyor. Fiyatı şişirilmiş gayrimenkulleri yeterli talep bulmuyor. Doğal olarak yaptığı evlerin fiyatı düşüyor. Bu evler bankalara teminat olarak gösterildi.

Evergrande yıl sonuna kadar 15 milyar dolar ödeme yapmak zorunda ve büyük ihtimalle Çin devletinin desteğiyle bankalar şirkete ciddi kolaylıklar sağlayacak. Şirket bu sorunun sadece kendisini ilgilendirmediğini biliyor. Bu yüzden bizim kadar endişelenmiyor, Çin hükümeti ve bankaların desteğiyle kısa vadeli sorunlarını çözmesini bekleyen Evergrande orta ve uzun vadede ciddi bir enkaza dönüşebilir.

Bu durum geleneksel finans piyasalarını ilerleyen süreçte daha da olumsuz etkileyebilir. Yani gün yatırımcılar için “riskten” uzak durma günüdür. Doğal olarak “yüksek risk” içeren kripto paralar için olumsuz rüzgarlar esiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar