FED, Kriptolar Üzerinde Çalışacak Yeni Bir Yönetici İşe Alacak

Federal Rezerv, kripto para birimlerini, dağıtık defter teknolojisini ve stablecoin’leri araştıracak yeni yönetici arıyor...
13:00
5 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi Washington’da yer alan bireysel ödemeler bölümü için yeni bir yönetici aradığını duyurdu.

Yeni Yönetici

Amerika Merkez Bankası 3 Kasım’da web sitesi üzerinde yaptığı bir açıklama ile dijital para birimleri, stablecoin’ler ve dağıtık defter teknolojileri araştırmalarına katkıda bulunacak yeni bir yönetici işe alacağını duyurdu.

Bu yeni pozisyonda çalışacak kişi ana görev ve sorumlulukların yanı sıra bireysel ödeme sistemleri ile ilgili yeni politikalar, düzenlemeler ve araştırmaların geliştirilmesine ve uygulanmasına katkıda bulunacak.

Yeni işe alınacak kişi Federal Reserve Banks‘ın çek ve otomatik takas hizmetlerini denetleyen, bireysel ödemeler inovasyonuyla ilgili araştırmaları kolaylaştıran ve bireysel ödeme sistemleri ile ilgili politika ve düzenleme konularını ele alan Bireysel Ödemeler bölümünün bir parçası olacak.

Öte yandan yeni işe alınacak kişinin maaşının yıllık olarak 250.700 dolara kadar çıkabileceği yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Bununla beraber bundan yaklaşık bir ay önce  ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinin iki üyesi Federal Rezerv’e ABD doları cinsinden dijital para birimi çıkarma planı olup olmadığını sordu. ABD dolarının kripto para birimleri karşısında bir tehlikeye girmemesi için merkez bankası destekli dijital para fikrine sıcak bakması gerektiği belirtildi.

Merkez bankasının Bireysel Ödemeler yöneticisinin rolünü dijital para birimleri, stablecoin’ler ve dağıtık defter teknolojilerini içerecek şekilde genişletmiş olması, Federal Rezervin en azından bahsi geçen olasılığı araştırdığının bir göstergesi olabilir.

Amerikan Doları Hakimiyeti

Eski Federal Reserve yetkilisi Simon Potter Eylül ayında yaptığı açıklamalarda, kripto para birimlerinin Amerikan dolarının yerini alabilmesinin mantık dışı olduğunu ifade etmişti. Potter yaptığı açıklamalarda, “ABD’de büyük, likit sermaye piyasaları varken dışarıdan daha karmaşık bir şeylerin kabul edilmesi mantıklı gelmiyor. Temel fiyatlar belirleyebileceğiniz ve derin bir piyasaya sahip olabileceğiniz bir para biriminin olmaması dünya ekonomisi açısından hayatı zorlaştırır.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar