FED Kararı Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiler? Lider Bitcoin Nasıl Bir Hareket İzleyecek?

FED kararının piyasaya etkileri.
15:30
15 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin, ABD Merkez Bankası’nın (FED) yaklaşan faiz oranlarını artırma yaklaşımı ve enflasyon karşıtı politika ayarlamasını son haftalarda önemli bir düşüşle sindirmiş görünüyor. Analistler, lider Bitcoin’in bugünkü FED kararının ardından bir ralli kaydedebileceğini öngördü.

FED’in Para Politikası

Merkez bankasının Ocak 2022’den itibaren varlık alımlarında 30 milyar dolarlık bir azalım duyurusu ve Mart ayına kadar aylık 120 milyar dolarlık programı aşamalı olarak kaldırma teklifiyle iki ay önceki hızı iki katına çıkarması bekleniyor. Ayrıca 2022’de iki faiz artımı sinyali vermesine muhtemel olarak bakılıyor. Bununla birlikte faiz oranları artırma yaklaşımı, yükselen enflasyon baskılarına ve Başkan Jerome Powell’ın geçici kelimesini enflasyon tartışmalarında kaldırma kararına tepki olarak yükseldi.

Para politikası sıkılaştırması, riske açık bir enflasyon risking korunma ve gelişen teknoloji olan Bitcoin de dahil olmak üzere varlıklar için tipik olarak düşüş olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra büyük ölçüde beklenen bir olumsuz duyurunun tetiklediği klasik bir gerçeği satın al işlemi veya yardım rallisi için kapıları açık bırakarak önemli bir risk düşürme zaten gerçekleşti.

Öte yandan ABD tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) ekim ayında %6.2’ye ulaşmasının ardından 10 Kasım’da 68.000 doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini belirlemişti. Doların euro, sterlin ve yen gibi büyük para birimleri karşısındaki değerini izleyen dolar endeksi, son birkaç hafta içerisinde %2’nin üzerinde artarak 16 ayın en yüksek seviyesi 96.93’e ulaştı.

Kısa vadeli enflasyon ve faiz oranı beklentilerini taklit eden iki yıllık Hazine getirisi, son zamanlarda 18 ayın en yüksek seviyesi olan %0.72’ye yükseldi. Bununla birlikte federal fon vadeli işlemleri, ilk faiz artırımının zamanlamasını Mayıs 2022’ye çakti ve gelecek yıl için en az üç zam fiyatladı.

Kripto Para Piyasa Beklentileri

Bu bağlamda merkez bankası beklenenden daha agresif bir sıkı kararı işaret etmedikçe, FED duyurusunda derin bir satış olasılığı gerçekten düşük. LMAX Digital stratejisti Joel Kruger, FED’in piyasa beklentisinden daha sıkı bir politika kararının çıkmayacağına inanıyor.

Son olarak, aralık ayının son günlerinde daha geniş bir kripto piyasası sıçraması durumunu destekliyor. Jeff Dorman, bu modelin son dört yılda tekrarladığını belirtirken aralık ayının ilk iki haftasının çok dalgalı olduğ, yalnızca ayın arka yarısında ve yeni yılda inanılmaz bir yükseliş bekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar