reklamı kapat

Facebook Calibra’da Büyük Değişime Gitti: Novi Tanıtıldı

Facebook'un Calibra cüzdanı artık Novi oldu.
18:00
26 Mayıs 2020

Facebook, Libra‘yı ilk tanıttığı tarihlerde regülatörlerden çok fazla tepki görse de adım adım yaptığı değişimler sayesinde gerçekten de piyasaya çıkmaya hazırlanıyor gibi gözüküyor. Facebook ilk olarak Libra kripto para biriminin endeksli olduğu para birimlerinde değişime gitti ve şimdi de Calibra isimli cüzdanda değişiklik yaptı.

Calibra Gitti, Novi Geldi

Bugün yayınlanan bildiriye göre, Libra’nın cüzdan sağlayıcısı Calibra artık Novi adıyla anılacak. Bu ismin Latince bir anlamı olduğu ve “yeni yol” anlamına geldiğine belirtiliyor. Calibra’nın yani yeni adıyla Novi’nin, kullanıcıların Libra’larını depolayabilecekleri ve işlem yapabilecekleri altyapıyı sunacağı biliniyor.

Buna ek olarak Novi’nin tamamen bağımsız bir uygulama olacağı ve Facebook’un sosyal mesajlaşma uygulamaları Messenger ve WhatsApp ile beraber çalışacağı da aktarılıyor. Aslında Facebook yapılan ilk tanıtımda da kullanıcıların kolaylıkla Messenger ve WhatsApp üzerinden dünyanın dört bir yanına para gönderebileceğini belirtmişti.

Detaylar şu an tam netleşmese de Facebook’un Libra ve Novi için emin adımlarla ilerlediği görülüyor. Regülatörlerin baskıları ve Fransa ile Almanya gibi önde gelen ülkelerin Libra’yı kesin bir dille yasaklamasına rağmen, yeni atılan adımlar aslında olumlu sonuçların alınmış olabileceğini ve kapalı kapılar ardında görüşmelerin gerçekleştirilmiş olabileceğini düşündürüyor.

Libra’nın veya Novi’nin tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceği bilinmese de Libra’nın test aşamasına geçildiği biliniyordu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.