X


Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

08:00
17 Eylül 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.  (Analiz tarihi: 17.09.2018)

Hafta başında 195$ seviyesinde bulunan ETH, hafta içerisinde 165$ seviyesine kadar gerileyerek ciddi bir panik havası oluşturdu. Ancak bu seviyeden gelen alımlar ETH’ nin yeniden yükselişe geçmesini ve haftayı 221$ seviyesinden kapatmasını sağladı. Bu yükseliş ile haftalık bazda %13 değer kazanan ETH, dip bölgesine göre ise %34 değer kazanmış oldu. ETH’ nin bu hareketinin yatırımcısı üzerindeki stresi tamamen almasa da hafiflettiğini söyleyebiliriz. Hafta içerisinde oluşan teknik olayları inceleyerek analizimize devam edelim.

Ethereum haftaya F trendinin desteğinde başlangıç yapmış. Fakat salı ve Çarşamba günü gelen satışlar F trendinin bir miktar ihlal edilmesine neden olmuş(oluşan yeni dibe göre FIBO 0 seviyesini yeniden güncelledim). Çarşamba günü gerçekleşen satışlar büyük oranda karşılanmış ve bar kapanışı F trendi içerisinde gerçekleşmiş. Perşembe günü gelen alımlar ise ETH’ yi 200$ seviyesinin üzerine taşımış. Müteakip üç günde ise flama formasyonu oluşumu ile yatay hareketin devam ettiğini söyleyebiliriz. Hacim tarafında ise muazzam bir artış oluşmuş. RSI indikatörünün ise nihayet aşırı satım bölgesinden çıktığını görüyoruz. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Ethereum hafta içerisinde son paniğini yaptırarak sert yükselişe geçti ve yatırımcısına güzel bir kar marjı bıraktı. Yükselişin arka planına baktığımızda ise bir önceki hafta belirttiğim pozitif uyumsuzluğun bu hafta güzel bir şekilde çalıştığını görüyoruz. Bununla birlikte oluşan hacim artışını oldukça olumlu olduğunu ve gözden kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum. ETH grafiğine baktığımızda bu tür hacim artışlarının dip bölgelerde olduğunu görüyoruz ki bu da bize orta vadede yükseliş için sağlıklı bir veri sağlıyor. Hacim artışı ile birlikte RSI indikatörünün sert yukarı kırması da yükselişi destekleyen ikinci verimiz. Direnç ve destek bölgelerine bakacak olursak mevcut durum için yatay bölgede 230$ seviyesi ilk direnç bölgesini oluşturuyor. Müteakip direnç bölgesi için ise G trendini takip ediyor olacağız. G trendinin yukarı sert kırılması ile fiyatın 300$ seviyesine taşınmasını bekleyebiliriz. Bu durumda ETH’ nin dipten bu yana yapacağı prim %80 civarında olacağından düzeltme durumu takip edilmelidir. Kısa vade için destek bölgesi olarak 200$ seviyesi takibimizde olmalıdır.

ETH/BTC grafiğinde bir önceki hafta B trendi aşağı yönlü kırılmıştı. Her ne kadar belirmiş olduğum 2 numaralı senaryo gerçekleşmedi ise de  dönüş C trendine yakın bölgeden oluşmuş. Mevcut durum için ise fiyat B trendinin üzerinde bulunuyor. Bu seviyede barın kapandığı yön önemli olmakla birlikte yukarı hareketin devam edeceğini düşünüyorum.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar