X


Ethereum Tabanlı Merkeziyetsiz Borsaların Yaşadığı Çöküşün Sebebi Ne?

DEX'lerin geriye düşmesinin sebebi belli mi?
13:34
26 Ekim 2020

Ethereum tabanlı merkeziyetsiz kripto para borsaları (DEX), Ağustos ve Eylül aylarında inanılmaz bir hacim artışı yakalasa da Ekim ayında her şeyin yükseldiği bir dönemde bile sert geriledi. FTX kripto para borsasının CEO’su Sam Bankman-Fried konu hakkında yaptığı açıklamada ise DEX’lerde görülen hacim düşüşünün sebebini kendince yorumladı.

Bankman-Fried, sadece birkaç ay boyunca DEX’lerin parladığını ancak bunun her şeyin böyle devam edeceğine dair garanti sunmadığını vurguladı. Dune Analytics tarafından yayınlanan verilere bakıldığında ise Ethereum ağı tabanlı merkeziyetsiz kripto para borsalarının hacminin son 30 günde %45 gerilediği görülüyor.

DEX’lerin Hacmi Devamlı Düşüyor

Ağustos ayında DEX’lerin elde ettiği toplam hacim 8 milyar dolara kadar çıkarken Ekim ayında bu miktar 4 milyar doların biel altına geriledi. Bunun temel sebebi ise DeFi projelerine yönelik ilginin kaybolması ve azalması olabilir. Buna ek olarak Sam Bankman-Fried’a göre birçok merkeziyetsiz kripto para borsası akıllı kontrat botları ile sahte hacim yarattı. Uniswap üzerinde bile çok fazla bot olduğu ve bununla hacmin şişirildiği belirtiliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

DEX merkeziyetsiz borsa defi

Ünlü analist ve uzman Su Zhu da konu hakkında yaptığı açıklamada DeFi projelerine yatırım yapanların artık yatırımlarını çektiğini ve yield farming de dahil birçok yöntemin eski güvenini kaybettiğini vurguladı. Artık yüksek getiri sunan DeFi projelerinin çok riskli, diğerlerinin de yeterince kazançlı olmadığını vurgulayan isim hacim düşüşünün temel sebebinin bu olduğunu belirtti.

Gerçekten de DeFi projelerine yapılan saldırılar ve bunun gibi olumsuz olaylar söz konusu sektörü büyük bir zarara soktu ve bunun etkileri görülmeye devam ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar