X


Ethereum Nihayet Beklenen Seviyenin Üzerinde: Yeni Rekor Sırası ETH’da Mı?

Ethereum fiyatı nihayet 1.000 doların üzerine çıktı.
07:39
4 Ocak 2021

Piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) son 24 saat içinde muazzam bir performans sergiledi ve yüzde 32’nin üzerinde artış performansı kaydetti. Şu anda ise akıllardaki en büyük soru: Ethereum yeni fiyat rekoruna imza atabilecek mi?

Ethereum Rekoru

Piyasanın en büyük altcoin’i konumunda yer alan Ethereum 2017 yılında yaşanan rallide en iyi performans sergileyen altcoin’lerden biri olmuştu. 13 Ocak 2018 tarihinde 1.432 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kıra ETH 2017 yılına 8.17 dolardan başlamıştı.

Bununla birlikte Ethereum aslında 2020 yılının büyük bir bölümünde de Bitcoin’den (BTC) daha iyi performans sergiledi. Ancak bu noktada ETH fiyatının BTC fiyatından aldığı güç ile yeni ralli başlattığını da hatırlatmak gerekiyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ethereum’un 2018 yılında kırdığı rekoru kırmasına çok az bir rakam kaldı. Ama Bitcoin kendi rekorunu egale etmek için bir önceki rekor tarihini beklemişti. BTC 20.000 dolarlık rekoru 17 Aralık 2017’de kırdı ve yeni rekor seviyeye 16 Aralık 2020’de imza attı. Eğer ETH da rekor konusunda BTC’nin yolundan giderse önümüzde yaklaşık olarak 1 hafta var gibi görünüyor.

Ethereum Fiyatı

Yazının yayına hazırlandığı sırada 1.030 dolardan işlem gören Ethereum şu an için 1.037 dolar seviyesini görmüş durumda.

Analistler bu noktadan sonra keskin bir düzeltme olabileceği konusunda yatırımcıları uyarıyor. Ancak Bitcoin’de de özellikle 30.000 doların üzerinin görülmesinden sonra ciddi bir düzeltme olabileceği düşünülüyordu. Dolayısıyla mevcut koşulları değerlendiren bazı isimler ETH’un da BTC gibi bir süre daha yükseliş trendini sürdüreceğine inanıyor.

Ethereum’la birlikte diğer altcoin’lerin de yükselişte oldukları görülüyor. Piyasa hacmi sıralamasında en çok dikkatli ETH’dan sonra Cardano (ADA) çekiyor. ADA son 24 saat içinde sergilediği yüzde 31’lik yükseliş ile 0,2289 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Cardano’nun yanı sıra Litecoin (LTC) de muazzam performansı ile göz kamaştırıyor ve yükseliş ivmesi sayesinde piyasa hacmi bakımından en büyük dördüncü kripto para XRP’yi 5. sıraya geriletmiş gibi görünüyor.

Bitcoin Etkisi

Altcoin’lerin kendi rallilerini başlatmalarında çeşitli faktörler etkili olabiliyor. Ancak şu an yaşandığı gibi bir altcoin rallisinin başlamasında kesinlikle Bitcon’in etkisi bulunuyor. BTC 16 Aralık’ta 20.000 doları geride bıraktıktan sonra bir daha 20.000 dolar seviyesine gerilemedi ve fiyat yukarı yönlü grafiğine devam etti.

Altcoin’ler ise Bitcoin’in bir süre hız kazanmasını bekledi ve 30.000 doların üzerinin görülmesi ile harekete geçti. Daha önce de belirttiğimiz gibi altcoin rallisini ETH başlattı ve şu an için ralli ETH’un kontrolünde ilerliyor gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar