reklamı kapat

Ethereum mu Bitcoin mi?

11:00
18 Haziran 2018

Daha çok dijital paralara odaklanan yatırım danışmanlığı şirketi BKCM LLC’nin kurucusu ve CEO’su Brian Kelly, Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi bir yatırım olabileceğine inanıyor. Kelly bu düşüncesinin altında yatan üç sebebi CNBC’nin “Fast Money” programında açıkladı.

Kelly ilk olarak Ethereum vadeli işlemlerinin bir gün büyük bir patlama yaşayacağını iddia etti. Bu durumda ETH işlemlerinin BTC’yi geride bırakacağı öngörülüyor. Ünlü yorumcu Kelly bu iddiasına gerekçe olarak geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından verilen bir kararı gösteriyor. Bu karara göre Ethereum bir menkul kıymet değil. Böylece lider altcoin’i kurumsal yatırımcılarla ayıran en büyük engel de ortadan kalkmış oluyor.

Kelly SEC tarafından alınan bu karara yönelik şu ifadeleri dile getirdi:

SEC açıklamalarını gören birisi ETH vadeli işlemlerinin uzak bir ihtimal olmadığını düşünebilir. CBOE (Chicago Opsiyon Borsası Kurulu) SEC tarafından yapılan yorumları Ether vadeli işlemlerinin önündeki engeli kaldıracağını açıkladı.

Öte yandan Kelly’nin ETH vadeli işlemlerinin piyasadaki ikinci en büyük kripto paranın fiyatına olumsuz yönde etki etme ihtimalinden bahsetmediğini görüyoruz. Bilindiği üzere Bitcoin vadeli işlemlerine yönelik oluşturulan sözleşmelerin piyasaya sürülmesiyle birçok kripto para değer kaybetmişti. Çoğu kullanıcı bu düşüşün ardından piyasayı manipüle ettiği iddia edilen bu yatırım araçlarını suçlamıştı.

Augur etkisi

Ethereum’un yakın gelecekte lider kripto paradan daha popüler bir seçenek haline geleceğini savunan Kelly bu tezine gerekçe göstermeyi sürdürdü. Öncelikle ETH vadeli işlemlerinin başlatılması ihtimalini değerlendiren Kelly daha sonra da Augur platformunu ileri sürdü. Kelly’e göre Augur platformu Ethereum’u birçok yönden destekleyecek. Bu sayede ETH Bitcoin’i geride bırakacak.

Kelly bu konu hakkında şu ifadelere yer veriyor:

Augur platformu merkezsiz bir tahmin piyasası olarak tanımlanabilir. Platformu asıl ilginç yapan şey ise bu projenin büyük bir ihtimalle günün birinde Ethereum’a dayanan en büyük merkezsiz uygulamalardan biri haline gelecek olması. Eğer Augur mevcut sisteminden ve niteliklerinden ödün vermezse bu Ethereum için oldukça iyi olacak.

Proof of Stake protokolü

Şimdiye kadar ileri sürdüğü iddiaları ve bunların gerekçelerini göz önünde bulundurursak Kelly’nin Ethereum’a olan inancının tam olduğu sonucuna varabiliriz. Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi bir yatırım yöntemi olduğunu ispat etmek adına gerekçeler sunan Kelly son olarak iki kripto paranın kullandığı protokolleri karşılaştırdı.

Yakın zamanda uygulamayı düşündüğü sistem yükseltmesinin ardından madencilik anlayışını değiştireceği ifade edilen Ethereum bu konuda Bitcoin’in önüne açık bir şekilde geçti diyebiliriz. Ethereum ağında gerçekleştirilecek güncellemenin ardından Ethereum madenciliği artık fiziksel olarak değil de sanal bir şekilde gerçekleştirilecek. Kelly bu sayede Ethereum’un büyüme hızının artacağını savunuyor.

Kelly tarafından bu konuya yönelik yapılan açıklamalar ise şu şekilde sıralanıyor:

Ethereum fiziksel madencilikten yani proof of work’ten (iş kanıtı) proof of stake (pay kanıtı) protokolüne geçecek. Yeni protokol madencilik işlemlerinin yazılımsal olarak yapılmasına imkan veriyor.

Ayrıca Ethereum geliştiricisi Vitalik Buterin Ethereum’un gelecekte oldukça büyük bir işlem kapasitesine sahip olacağını duyurmuştu. Ethereum’un ölçeklendirmesinin geliştirilmesine yönelik çeşitli çözüm yolları öneren Buterin sistemin daha fazla kullanıcıyı idare edebileceğini ifade etmişti. Buterin’e göre Ethereum bir gün saniyede bir milyon işlem yapma kapasitesine ulaşacak.

Buterin bu konu hakkında şu ifadelere yer vermişti:

Ethereum’un ölçeklenebilirliğini Sharding ve Plasma çözümleri 100’er kat artıracak ve toplamda 10,000 kat ölçeklenebilirlik elde edilecek.

Brian Kelly iddiasını desteklemek için bu karşılaştırmaları gündeme getirse de esasında Bitcoin ile Ethereum’un rekabet halinde olmadığını düşünen kullanıcıların sayısı az değil. Ancak Ethereum’un bir gün Bitcoin’i yerinden edeceğine inanan kullanıcılar da mevcut. Ethereum’un platformuyla EOS ya da TRON gibi altcoin’leri karşılaştırmak daha yerinde olacaktır. Bitcoin gerek piyasa değeri gerekse fiyat itibariyle piyasadaki lider kripto para olma statüsünü koruyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun