reklamı kapat

Ethereum Kurucu Ortağı, Ünlü Bitcoin Modeline Karşı!

Vitalik Buterin, S2F modeline karşı çıktı.
11:10
15 Haziran 2020

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, yayınladığı güncel bir tweet’i ile oldukça ünlü Bitcoin stok-akış modeline karşı olduğunu ve bunun gerçekleşme ihtimali bulunmadığını ima etti. S2F olarak da bilinen ve ünlü kripto para analisti PlanB tarafından öne sürülen model, 2019 yılının Mart ayından beri gündemde.

Bitcoin S2F Modeli Hatalı Mı?

Vitalik, bu modele katılmadığını belirtse de Bitcoin Halving sonrasında yaşanan fiyat hareketlerinin arasında bir ilişki olmamasının S2F yanlıştır demeye yetmeyeceğini ve daha fazla kanıt gerektiğini de itiraf etti. Bitcoin madencilerinin blok ödülünün 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye gerilediği 11 Mayıs S2F modelini destekleyenlerin çok beklediği bir tarih olmuştu.

Daha önce 2016 yılında gerçekleşen blok ödülü yarılanmasında BTC’nin yaklaşık %1,250 artış elde ettiği biliniyor ve ilk yarılanma olan 2012 yılında da benzer bir tablo ortaya çıktı. Buna rağmen 2020 yılında herhangi bir gelişme ve fiyat hareketi görülmemesi, S2F modelini destekleyenleri şüpheye düşürdü.

Buterin’e göre Bitcoin fiyat artışlarının uyumsuzluğu ve kararsızlığı, bu popüler teorinin doğru olmadığını ortaya koymakta ve artış sadece blok ödülü yarılanmasından kaynaklanmıyor gibi gözüküyor.

Gerçekten de Bitcoin Halving aramaları bu olaydan önce rekor kırsa da herhangi bir fiyat rekoru gelmedi ve S2F modeli destekçileri yanıldıklarını kabul etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.