X


Ethereum (ETH)’den Erken Davranan Bu Altcoin Gelişmeleriyle Yüzde 130 Hacim Artışı Yaşıyor!

Ethereum (ETH) rakibi olan bu altcoin, ağ güncellemesini Haziran ayında yapmayı planlamasıyla işlem hacminde çok büyük artış görüyor.
16:35
5 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Cardano (ADA), ekosistemindeki gelişmelerle Ethereum (ETH)’den erken davranarak güncellemesini Haziran ayı gibi yapmasıyla kripto piyasasının ilgi odağı oluyor. Bu süreçte Cardano, sadece güncellemesiyle değil ağında yaşanan diğer gelişmelerle de dikkat çekiyor. Hepsi ile Cardano, son 24 saatte işlem hacmini %130 kadar artırıyor.

ADA’daki Talep Artışı

Bu gelişmeler, işlem hacmini etkilediği kadar diğer yandan Cardano’nun yerel tokenı ADA’nın fiyatına da etki ediyor. Bu yazı yazılırken ADA, son 24 saatteki %5’in üzerindeki artışıyla yaklaşık 0,862 dolardan işlem görüyor. Ayrıca %130’luk bir artış Cardano ağında yoğun faaliyetler olduğunu gösteriyor. Uzun zamandır ADA satın almayan balinalar, son bir haftadır ADA’ya yönelmesiyle de gündem oluyor ki balinalar, son bir haftada yaklaşık 200 milyon ADA biriktiriyor.

Balinaların hareketleri, yatırımcıları tetikliyor ve ADA’nın talebinde artışlar görülüyor. Aslında genel olarak kripto piyasası, FED’in faiz açıklamaları ile son 24 saatte zaten yeşil grafikler sergiliyor. Ancak Cardano, rakibi büyük kriptolara oranla daha iyi performans gösteriyor ve kazanç sağlamaya devam ediyor. Ayrıca Cardano’nun işlem faaliyet geçmişi son birkaç aydır iyi ilerlerken özellikle Mart ayının sonunda Cardano, günlük 2 milyar doların üzerinde işlem görmesiyle ön plana çıkıyor. Bu gelişmeler sonrası ADA, her ne kadar ATH’sine çok uzak olsa da gelecekte yaşanacak gelişmelerden dolayı aslında fiyatını artıracağını gözler önüne seriyor.

ADA’yı Etkileyen Etmenler

Balinaların, ADA’ya tekrardan yönelmesi elbette ki en büyük etmenlerden biri olarak yer alıyor. Ancak buradaki en önemli nokta, balinaların aslında Haziran’da gerçekleşmesi planlanan Vasil Hardfork güncellemesini beklemesi oluyor. Ayrıca cüzdanında ADA tutan yatırımcıların da gelmiş geçmiş en yüksek seviyeye ulaşması ADA için uzun vadede önem taşıyor.

Tüm bunlar elbette ki eğer ertelenmez ise Haziran’daki güncellemeye bağlanıyor. Buna ek olarak dev borsalardan olan Coinbase’in ADA için staking özelliği başlatması da büyük önem arz ediyor. Öte yandan Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Elon Musk ile merkezi olmayan bir platform oluşturmayı önermişti. Bu gelişme de sağlanırsa ADA, daha büyük bir benimsenme ile karşı karşıya kalabilir. Bunların yanı sıra Snoop Dogg, Clay Nation ve Champ De Medici ile işbirliği içerisinde olan Cardano, ağındaki NFT koleksiyonlarını artırmasıyla da gündeme geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar