X

Ethereum (ETH) Yatırımcıları İçin Büyük Gün Geldi: Miktar Çığ Gibi Büyüyor

Ethereum 2.0 için beklenen gün geldi.
18:51
30 Kasım 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum için neredeyse üç yıldır planlanan gelişmenin ilk adımı için sona gelindi.

Ethereum Ağı Değişiyor

Normalde proof-of-work yani iş ispatı, madencilik odalı bir blockchain ağı olan Ethereum, geliştiricilerin planlaması doğrultusunda proof-of-stake yani varlık ispatı tabanlı modele geçiş yapıyor. Ethereum 2.0 olarak da bilinen bu ağ için ilk adım ise yarın atılacak. Ethereum 2.0, yatırımcılar için de çok büyük bir yenilik olarak biliniyor.

Ancak 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla direkt olarak Ethereum 2.0’ye geçilemeyecek. Bunun 2 yıla yakın süre gerektiren karmaşık bir süreç olduğu biliniyor. Yatırımcılar ise yaklaşık olarak 500 milyon dolar değerinde ETH (852.960)  yatırarak Ethereum 2.0’ye geçiş için bağlılıklarını kanıtlamış oldular.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

ETH 2.0 İçin Rekor Miktarda Yatırım Yapıldı

Normalde Ethereum 2.0 Phase 0’a geçiş için 524.000 ETH gerekiyordu ve şu an gerekenden %62 daha fazla ETH yatırıldığı görülüyor. Ethereum Foundation araştırmacısı Justin Drake, topluluktan inanılmaz bir bağlılık hareketi gördüklerini ve bunun Ethereum için çok şey ifade ettiğini vurguladı.

Yatırılan milyonlarca dolarlık ETH’ler ise ancak Phase 1.5 sonrasında yani 2022 yılına yakın tarihlerde çekilebilecek. Ethereum 2.0 ağında onaylayıcı olmak ve işlemleri doğrulayabilmek için en az 32 ETH yatırılması gerekiyordu ve bireysel yatırımcılar bu miktarı yatırırken kurumsal yatırımcılar ise milyonlarca dolar yatırarak sürece katkı sağladı. Miktarın çığ gibi büyümesi ise 1 Aralık tarihine kadar devam edebilir ve 1 milyar dolar seviyeleri bile görülebilir.

ethereum

Ethereum 2.0 İçin Nefesler Tutuldu

Yukarıda ifade edilen inanılmaz büyüme, Ethereum 2.0‘ye yönelik beklentiyi de arttırdı. 1 Aralık 2020 TSİ 15.00 itibarıyla hayata geçirilecek olan Ethereum 2.0 ile ise yatırımcılar için çok büyük değişimler olmayacak. İlk aşamada yapılacak değişimler sadece teknik konularla ilgili ve yatırımcıların beklediği büyük değişim ise Ethereum 2.0 Phase 1.5 itibarıyla başlayacak.

Yani yarın Ethereum 2.0 lansmanın yapılması ile fiyat çok sert bir artış yaşamayabilir ve tam tersi haberin fiyatlanması ile düşüş bile görülebilir. Uzun vadede ise Ethereum 2.0’ye geçiş odaklı atılan her bir adımın fiyat için yukarı yönlü etki oluşturması bekleniyor. Ethereum 2.0 hayata geçirildikten sonra ise ağın en büyük sorunu olan ölçeklenebilirliğin çözülmesi ve Ethereum’un hiç olmadığı kadar güçlü bir hal alması mümkün.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar