X

Ethereum (ETH) ve Bitcoin Cash (BCH) Yükselirken Ripple (XRP) Neden Çakılıyor?

Altcoinler yeniden hareketlendi!
18:07
27 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün 28.000 doların üzerine kadar çıktı ve bütün gözler BTC’ye çevrildi. Bitcoin fiyatının rekor üzerine rekor kırmasından sonra altcoin rallisi bekleyen yatırımcıların umutları ise tam anlamıyla paramparça oldu. Tam olarak umutların bittiği anda ise BTC fiyatı yaklaşık 2.000 dolarlık düzeltme yaşayarak altcoinlerin hareketlenmesini sağladı.

Ethereum Rekora Gidiyor

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum, Bitcoin fiyatı ile beraber yaşadığı düşüşünden sonra bir anda tepki aldı ve ani yükselişe geçti. 630 dolar desteğinin altına gerileyen ETH, burada mücadele ederek yükselişe başladı. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 692 dolardan işlem gören Ethereum’un yaşadığı yükselişin bir benzerini diğer altcoinlerin de yaşadığı görülüyor.

Toplam piyasa değerine göre en büyük 10 kripto para birimine bakıldığında ETH’nin son 24 saat içerisinde %8, LINK’in %11, Litecoin’in %4,75 ve Bitcoin Cash’in %10 yükseliş yakaladığı görülüyor. Top 10 içerisinde en çok dikkat çeken kripto para birimi ise bütün bunlara rağmen düşüşe devam eden XRP.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

XRP Neden Yerinde Sayıyor?

Ripple davasından sonra belini bir türlü doğrultamayan XRP, bu olumlu altcoin hareketi ile bile hareket sergileyemedi. XRP/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla %4 düşüş yaşıyor ve 0,29 dolardan işlem görüyor. Aslında XRP fiyatının bugünkü beklenmeyen Bitcoin düşüşü ile 0,25 dolara kadar gerilediği ve hafif bir ivme ile 0,29 dolara yeniden çıktığı görülüyor. 0,29 doların XRP için önemi ise bir hayli fazla ve fiyatın tam olarak bu noktada debelenmesi normal karşılanıyor.

xrp

Peki neden bütün altcoinler yükseliş yakalamışken XRP fiyatı düşüşünü sürdürüyor? XRP fiyatının böylesine sert düşmesinin arkasındaki en büyük sebep tahmin edilebileceği gibi Ripple’a açılan dava. Ripple’a açılan davanın psikolojik etkileri devam ediyor. Ripple davası sebebiyle birçok kripto para borsası ile kripto para şirketi XRP’yi platformlarından çıkardı.

XRP İçin Domino Etkisi

Psikolojik etki yetmezmiş gibi borsaların ve kripto para piyasa yapıcıların delist haberleri ile XRP’nin likiditesi de bir hayli azaldı. Bütün bunlar tam bir domino etkisi yaratıyor ve XRP’nin önünde aşılamayacak engellerin sayısı artıyor. Altcoin yatırımcılarının her an büyük borsalardan gelebilecek delist haberleri ile XRP almak istememeleri de tahmin edilen sebepler arasında yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar