X


Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) Fiyatları İçin Önemli Sinyal!

ETH fiyatından umut veren korelasyon sinyali!
18:31
9 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) fiyatının sert düşüşünden sonra Ethereum’un (ETH) da buna eşlik etmesi aslında beklenen bir gelişmeydi. Ethereum fiyatı genellikle Bitcoin ile korelasyon içerisinde bulunuyor ve BTC’nin her hareketinin benzeri Ethereum grafiğinde de görülüyor. Ancak geçtiğimiz aylarda zayıfladığı görülen bu korelasyon, son haftalarda ise yeniden zirve yaptı.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Bağ Güçlendi

Ethereum‘un 30 günlük Bitcoin korelasyonuna bakıldığında bu oranda inanılmaz bir artış yaşandığı görülüyor. CoinMetrics verilerine göre Ethereum’un 30 günlük Bitcoin korelasyonu 0,42 seviyesine kadar çakıldıktan sonra kasım ayının başlarından itibaren yeniden yükselişe geçti ve 0,749 seviyesini gördü.

Bu da Ethereum’un korelasyon oranının neredeyse iki kat arttığını göstermekte. Peki Ethereum ve Bitcoin fiyatları arasındaki korelasyonun böylesine artması tam olarak ne anlama geliyor? Aslında Bitcoin fiyatı 13.000 dolardan 19.000 dolara kadar çıkarken Ethereum fiyatının 450 dolar seviyelerinde sıkışıp kalması, korelasyonun azalması sebebiyle ortaya çıkan bir gelişme olarak görülüyor.

ETH Fiyatı, Bitcoin’i Takip Edebilir

Normalde ETH fiyatının her  hareketi BTC fiyatının hareketleri ile uyumlu ilerlemekteydi. Ancak Kasım 2020 öncesinde yaşanan bu sert korelasyon düşüşü, ETH’nin lider kripto para birimi Bitcoin’in rallisinden yeterince faydalanamamasına yol açtı. Şimdi korelasyonun yeniden yükselişe geçmesi ile birlikte ise Ethereum fiyatının Bitcoin’e katılıp olası bir rekorda bunu takip edebileceği görülüyor.

ethereum

Bitcoin kısa süre önce 19.800 dolara kadar yükselip buradan tepki alıp dönse de bir daha bu seviyeleri test etmesi ile buraları kırabileceği düşünülüyor. Bitcoin’in 20.000 doları kırması ve rekoruna devam etmesi ise kesinlikle korelasyon artışı yaşayan Ethereum fiyatını da zirveye kadar taşıyabilir. Ethereum fiyatının sıradaki direnç noktasının 650 dolar ve devamında 800 dolar olması ise bu yükselişin hiç umulmayan yerlere kadar çıkabileceğini düşündürüyor.

Kurumsal Yatırımcının İkinci Hedefi: Ethereum

ETH/USD teknik analizine göre de fiyatın kısa vadede olumsuz bir görünümü olsa da uzun vadede yükseliş beklentisi hala bitmiş sayılmaz. Özellikle Ethereum 2.0’nin hayata geçirilmesi ve Grayscale gibi kurumların yüzbinlerce Ethereum alması, bunun en önemli kanıtları arasında gösteriliyor.

Grayscale sadece bugün bile 100.000 Ethereum aldığı haberi ile gündeme oturdu. Bu kadar alış baskısı ise eninde sonunda fiyata rekor getirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar