X


Ethereum (ETH) Ağında Bitcoin (BTC) Alarmı: Düşüş Hız Kazandı

Ethereum ağı tabanlı Bitcoin devri kapanıyor mu?
18:55
3 Aralık 2020

Ethereum (ETH) ağı üzerinde kilitli olan Bitcoin (BTC) miktarında sert bir düşüş yaşanmaya başlandığı görülüyor. Yatırımcılar artık Ethereum ağındaki DeFi projeleri için kilitledikleri BTC’leri çekmeye başladılar ve bunlar serbest piyasada hızlı bir şekilde satılıyor.

Ethereum Ağındaki BTC’ler Satılıyor

Geçtiğimiz 12 günlük süre içerisinde Ethereum ağındaki BTC’lerin miktarında 153.591 BTC‘den, 147.350 BTC’ye düşüldüğü görülüyor. Bu da yaklaşık olarak 6.421 BTC yani 120 milyon dolara tekabül etmekte. Peki Ethereum ağında nasıl Bitcoin piyasaya sürülebiliyor? Bu aslında OMNI ağı tabanlı BTC değil, bunun sentetik bir temsili olarak ifade edilebilir.

bitcoin eth

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Wrapped Bitcoin veya RenBTC gibi projeler, Bitcoin’in fiyatına 1:1 oranında endeksli ETH tabanlı sentetik türev tokenleri üretiyorlar ve yatırımcılar da ETH ağında bunları kullanabiliyor. Özellikle Temmuz 2020 tarihinde yani DeFi sektörü patlama yaşarken Ethereum ağı tabanlı BTC’ye olan talep inanılmaz boyutlara ulaşmıştı. Ancak şu an için DeFi sektörü durgunluğunu korurken BTC ve diğer altcoinler yükselişe geçti.

Bu BTC’leri Kim Kullandı?

Aslında BTC HODL eden yani uzun vadeli yatırım için cüzdanlarında öylece BTC bekleten yatırımcılar söz konusu ürüne en çok ilgi duyan grup olmuştu. Uzun vadeli olarak BTC yatırımı yapanlar, bunları Ethereum ağında kullanıma sokarak pasif getiri elde edebilmekteydi. Yield Farming olarak bilinen gelir hasadı yöntemi, yatırımcılara kilit altına aldıkları tokenlere göre belirli bir oranda getiri sunuyor.

Buna rağmen son dönemde artan DeFi saldırıları ve yazılımsal hatalar, yatırımcıların endişelenmesine yol açtı. Şu an için Wrapped Bitcoin’in Ethereum ağı tabanlı BTC piyasasının %80’ini elinde bulundurduğu ancak bunun 1 Haziran tarihinden beri devamlı düşüş trendinde olduğu görülüyor.

Bitcoin Fiyatı Bundan Nasıl Etkilenecek?

Bu durum ise Bitcoin fiyatını etkilemeyebilir. Nitekim yatırımcılar sadece Ethereum ağındaki BTC karşılığına sahip tokenleri satıp, devamında yine BTC’ye geçiş yapmakta. Bu da yatırımcıların aslında BTC satarak satış baskısı oluşturmadıklarını gösteriyor. Hatta bu durumun Bitcoin ağı için sağlıklı olduğu bile söylenebilir. Yatırımcıların ETH ağındaki taklitleri satarak gerçek BTC alması, 21 milyon arz sınırına sahip olan Bitcoin için alış baskısı yaratacaktır.

Alış baskısı ve sınırlı arz, her varlık için fiyat yükselişi anlamına gelir. Bitcoin de böyle bir yükseliş yaşayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar