X


Ethereum Blok Ödülleri ve Piyasaya Sürülen Ethereum Miktarı

Hard fork’larla birlikte Ehtereum blok ödüllerinde ve piyasaya sürülen miktarlarda son durum...
16:00
23 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Reddit üzerinden yapılan son açıklamalara göre Ethereum topluluğu, bir sonraki hard fork’ta blok ödüllerini ve piyasaya sürülen Ethereum miktarını azaltmayı planlıyor.

Sonraki Ethereum Yükseltmesi

Ethereum’un İstanbul güncellemesi ile birlikte çalışabilirlik, güvenlik ve maliyet azaltma iyileştirmeleri uygulandı. Şu anda ise Ethereum Blockcchain’inde yeni bir hard fork yaşanması planlanıyor ve bunun 9200000 blokta gerçekleşeceği ifade ediliyor.

Muir Glacier yüksetlmesi proof of work algoritmasına odaklanıyor. Bu yükseltmeyle her 100.000. blokta zorluk seviyesi artacak. Dolayısıyla blok süreleri de artmış olacak.

Bunun yanında Ethereum, dApp ve akıllı sözleşme kullanımı açısından büyüdükçe, bu yükseltmeler gerekli hale geldi.

Node operatörleri ve madencilerin istemci yazılımlarını güncellemeleri gerekecek. Ancak hard fork Ethereum sahiplerini ya da yatırımcıları etkilemeyecek.

Blok Ödülleri

Şu an Ethereum tıpkı Bitcoin gibi proof of work algoritması temelli çalışıyor. Bitcoin’in madencilik ödülü yarılanması yaklaşırken, Ethereum’da bu durum son olarak bu yılın başında gerçekleşti. Bu yükseltme ile Ethereum blok ödülü 3 ETH’dan 2 ETH’a düşürüldü.

Şu anda Serenity Phase 2’ye kadar yani 2021’den önce herhangi bir blok ödülü yarılanmasının gerçekleşmesi beklenmiyor.

Ancak Reddit’teki Ethereum kullanıcılarının yüzde 70’i blok ödülünün 1 ETH’a düşürülmesi gerektiğini düşünüyor.

Bunların yanında daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Istanbul hard fork’u 9.069.000 numaralı bloğun kazılması ile gerçekleşti ve yapılan güncellemeyle toplamda altı adet Ethereum Geliştirme Protokolü’nü de hayata geçirmiş oldu.

Ayrıca Ethereum ağı bugüne kadar toplamda yedi hard fork geçirdi ve bunların arasında Constantinople, Spurious Dragon ile Byzantium yer alıyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar