X


Ethereum Ağındaki Ortalama İşlem Ücretleri, 51,45 Dolara Ulaştı!

ETH, yukarı yönlü fiyat hareketleri ile yeni bir tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesi kaydederken, Ethereum ağındaki ortalama işlem ücretleri de 51,45 dolara ulaştı.
17:56
30 Ekim 2021
Ethereum Teknik Analizi: ETH'da Yükseliş Beklentileri Artıyor, Yeni ATH Kapıda mı?
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bu haftaki “Altair” güncellemesinin bir sonucu olarak, Ethereum‘a olan talep önemli ölçüde artış gösterdi. Ethereum’a olan talebin artmasının bir sonucu olarak da, ağdaki işlem ücretleri önemli ölçüde yükseldi.

Artan Ethereum İşlem Ücretleri

Bir kripto ölçüm sitesi olan BitInfoCharts’tan alınan verilere göre, Ethereum ağındaki ortalama işlem ücretleri 51,45 dolara yükseldi. Söz konusu işlem ücretleri, Haziran’dan bu yana %2,300’lük bir artış gösterdi.

Sadece yedi gün önce, Ethereum ağındaki işlem ücretleri, 22,52 dolardı. ETH işlem ücretleri, bu süreçte ciddi direcede artış gösterdi. 15 Ekim’de söz konusu ortalama ücret 45,74 dolardı ve ay başındaki sayının ise (23,79) neredeyse iki katıydı.

Ethereum ağındaki işlemlerin fiyatı, Ağustos ayındaki Londra Hardfork’undan bu yana yüksek derecede oynaklık gösterdi. Bir dizi güncellemeye rağmen ETH işlem ücretleri, genel olarak yükseliş eğilimi gösterdi.

Etherscan’da yazının yazıldığı esnada 44,33 olan işlem ücretleri, BitInfoCharts’ın dün kaydettiği ortalama işlem ücretlerinden de farklılık gösterdi.

İşlem Ücretleri Neden Artıyor

Son aylarda Ethereum’a olan talep ciddi derecede arttı, dolayısıyla ağdaki ortalama işlem ücretleri de yüksek artışlar kaydetti. Piyasa değeri bakımından ikinci en büyük kripto para olan Ethereum, hafta ortasında yukarı yönlü fiyat hareketleri gerçekleştirdi ve tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesini aştı.

İki piyasa lideri Bitcoin ve Ethereum, benzer fiyat hareketleri kaydetti. Kripto para ekosisteminin toplam piyasa değeri ise, 2,7 trilyon dolara ulaştı. Bitcoin, toplam piyasa değerinin 1,1 trilyon dolarına sahipken, Ethereum da toplam değerin 500 milyar dolardan fazlasını temsil etti.

Son yedi gündeki artan işlem hacimleri de, geçen haftadan bu yana Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin ikiye katlanmasına kısmen etki etti. Geçen haftaki Cumartesi 14,7 milyar dolarlık Ethereum işlem hacmi, 29 Ekim’de 26 milyar dolara yükseldi.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar