X


En Düşük Seviyeye İndi! Kripto Paralar Yükselecek Mi?

Artık düşüş bitti mi? Kripto para yatırımcılarının son dönemdeki yönelimi neye işaret ediyor?
21:55
23 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para yatırımcıları artık düşüşün sona ermesini ve yükselişin başlamasını bekliyor. Peki beklentiler gerçekleşecek mi? FED’in şahin duruşu, Ukrayna gerilimi ve Terra UST’nin artırdığı korku ortamı yatırımcıların kayıplarını artırıyor. Kurumsal yatırımcılar da bu süreçte fonlardan çıkış yaptı. İşte detaylar.

Kripto Para Yatırımcıları

Yatırımcılar, kriptoya olan güven sarsılırken dijital varlık fonlarından yaklaşık 143 milyon dolar çekti. Yönetim altındaki kripto fon varlıkları, kısmen ABD Federal Rezervi’nin gelecek aydan itibaren bilançosunu küçültme hareketinin etkisiyle kripto para birimleri ve hisse senedi piyasalarındaki son fiyat düşüşü nedeniyle geçen hafta Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

CoinShares, yatırımcıların 20 Mayıs’a kadar geçen hafta boyunca 143 milyon dolar çekmesiyle, dijital varlık fonları tarafından yönetilen varlıkların değerinin 38 milyar dolara düştüğünü bildirdi. Bu, yılın en büyük ikinci çıkışıydı.

Düşüşler Güveni Sarstı

Kıdemli piyasa analisti Edward Moya, geçtiğimiz yıl kripto paralara yatırım yapan bireysel ve kurumsal yatırımcıların yaşadığı kayıplar sebebiyle güvenlerinin sarsıldığını söylüyor. Birçok piyasa gözlemcisi özellikle Terra UST krizinin yatırımcıları korkuttuğunu söylüyor. En büyük 10 kripto para arasında olan LUNA’nın çöküşü insanların piyasadaki riskleri daha iyi anlamasını sağladı.

Sadece iki hafta önce, yatırımcıların girişleri 2022 yılının en yüksek seviyelerine ulaşmıştı. Terra UST çöküşü bu iştahı tamamen kesti. En büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), 9 Mayıs haftasında Aralık 2020’den bu yana en düşük seviye olan 25.892 dolara kadar düştü.

Bitcoin odaklı fonlar, geçen hafta 154 milyon dolarlık çıkışla çıkışlardan aslan payını aldı ve önceki hafta netleştirilen 299 milyon dolarlık girişin yaklaşık yarısını kaybetti. Kuzey Amerika’daki en büyük Bitcoin borsasında işlem gören fonu yöneten bir fon sağlayıcısı olan Purpose tarafından yönetilen fonlar, 150 milyon dolarlık çıkış gördü.

Olumlu bir kayda göre, çoklu varlık fonları (birden fazla kripto para birimi tutan fonlar) geçen hafta girişlerde 9,7 milyon dolar topladı. Yatırımcılar, yıl başından bu yana 185 milyon dolarlık girişle varlıklarını çeşitlendirmeye çalıştıkça, bu tür fonlar kripto piyasalarındaki volatiliteden kazanç elde etmeye çalışıyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar