X


En Anlaşılır Şekilde! Kripto Paralarda Teknik Analiz: Üçgenler

Teknik analiz serimizin ikinci bölümünde üçgenleri işliyoruz.
20:00
29 Temmuz 2021

Kripto para yatırımcılarının önemli bir kısmı teknik analiz yetkinliğine sahip değil. Elbette bu durum büyük problemlere yol açıyor. Teknik analiz bilmeyen yatırımcılar sadece sosyal medya üzerinden paylaşılan kripto varlıklara bilinçsizce yatırım yapıyor. Bu durum kısa süre de zarar etmelerine ve telafi edilemeyecek kayıplarla baş başa kalmalarına sebep oluyor.

Neden Teknik Analiz Bilmelisiniz?

Öncelikle sosyal medya üzerinden paylaşılan yatırım tavsiyelerinin sizi zarar uğratabileceğini bilmeniz gerekiyor. Hatta bazı sosyal medya analistleri ücret karşılığında proje tanıtımları yapmaktadır. Yani yeni çıkan bir projenin ICO dönemine sizi davet eden popüler isimlerin bunu ücret karşılığı yapıyor olabileceğini unutmayın. Amerika’da bu tarz durumlar çok fazla yaşandığı için sosyal medyada paylaşım yapan kripto analistleri ciddi cezalar ödedi.

Teknik analiz biliyor olmak size kripto para yatırımı yapacağınız sıraca birçok avantaj sağlar. Giriş yapacağınız fiyatın ne denli avantajlı olduğunu bilirsiniz. Kısa vadeli fırsatları kovalayabilirsiniz. Fiyatı düşüş trendinde olan ve daha fazla zarar yazacak bir kripto paraya yatırım yapmaz böylece kendinizi potansiyel kayıplardan korursunuz.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Üçgenler

Dün Bayrak ve Flamaları ilk konumuz olarak işlemiştik. Bugün grafikte oluşan üçgenlere giriş yapıyoruz. Üçgenler trend devamı veya duraksamayı haber verir.

Grafikte oluşan üçgenler bize fiyatın belli seviyede sıkıştığını ve yön tayin etmek için zamanın daraldığını da söyler. Genellikle sosyal medya da “üçgen kırıldı” tabirini duyarsınız. Eğer hacimli şekilde bu tarz kırılmalar olursa fiyat aşağı veya yukarı yönlü (grafiğe göre) kırdığı tarafa daha büyük bir hareket yapabilir.

Yükselen Üçgen

Bu üçgenin çizilebilmesi için öncelikle daha yüksek diplerden bir yükselen trend çizilmesi gerekiyor. Yatay direnç oluşması bu üçgenin temel şartları arasında bulunuyor. Aşağıdaki görselde mantığı daha iyi anlayabilirsiniz. Yatay dirençten seken fiyatlar daha büyük lokal dipler oluşturur.

Yani kademeli olarak dipler artıyor ve direnç alanındaki baskı fazlalaştığında yükselen üçgen oluşuyor. Üçgenin sivri kısmına yakın yatay direnç genellikle kırılır ve yükseliş başlar. Eğer buradaki kırılma hacimli olur ve kırılan ana direnç olursa güzel kazançlar bırakabilir. Doğası gereği bu formasyon genellikle boğa trendinde oluşur.

Alçalan Üçgen

Yukarıda anlattığımız formasyonun tam tersidir. Direnç çizgisi yerine bu sefer alt destek takip edilir. Yatay destek alanı birkaç kez test edilir ve yukarı teper. Ancak her geri tepmede oluşan yeni tepe daha düşük seviyede olur. Azalan tepelerle birlikte nihayet üçgenin sivri kısmı oluşur.

Sürekli daha düşük fiyatlardan alım yapan tüccarlar, düşük tepeler oluşturur. Fiyat yatay destek çizgisini aşabilirse hacimli bir düşüş görülebilir. Küçük tepelerden alım yapan yatırımcılar genellikle bu seviyelerde stop satışları yapar. Alt destek stop alanı olarak kabul edildiğinden düşüş hacimli olabilir. Alçalan üçgen formasyonu hacimli yapısı gereği boğa trendinde görülür.

Simetrik Üçgen

Yükselen üçgeni andırır ancak trend çizgisi yatay değildi. Alçalan trend çizgisi sayesinde simetrik üçgeni kolayca fark edebilirsiniz. Alçalan üst trend ve yükselen alt trend çizgisinin birleşmesiyle oluşan simetrik üçgen ayı veya boğa trendlerine özgü değildir.

Nötr formasyon olarak tabir edebileceğimiz bu hareket genelde konsolidasyon süreçlerinde görülür. Fiyat yönü net bir biçimde tayin dilemeyeceği için bu formasyonda lot almak riskli olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar