reklamı kapat

Elon Musk’lı Bitcoin Dolar Sahtekarlığı Yapıldı

Elon Musk'ı kullanan dolandırıcıların milyonlarca dolar topladığı ortaya çıktı.
10:59
21 Haziran 2020

Elon Musk’ı kullanan dolandırıcılar video paylaşım platformu YouTube üzerinde insanları kandırmaya ve ciddi miktarlarda Bitcoin toplamaya son hız devam ediyorlar. Dolandırıcıların sadece Elon Musk’ı taklit ederek ve sahte canlı yayınlar açarak insanlardan milyonlarca dolarlık Bitcoin topladıkları ifade ediliyor.

Elon Musk’lı Bitcoin Yöntemi Hala İşe Yarıyor

Dolandırıcılar ilginç bir şekilde kullandıkları Bitcoin adreslerinin içerisinde de Elon Musk, SpaceX, Tesla ve bunlarla bağlantılı ifadeler kullanıyorlar ve yatırımcıların bu dolandırıcılık yöntemine iyice kanmalarını sağlıyorlar. Dolandırıcılar yöntem olarak genellikle YouTube üzerinden Elon Musk’ın olduğu bir sahte canlı yayın başlatıyorlar ve toplam 5.000 veya 10.000 Bitcoin dağıtacaklarını ifade ediyorlar.

Yatırımcılara gönderdikleri BTC miktarının en az 2 katını gönderme vaadinde bulunan dolandırıcılar, doğal olarak piyasaya yeni olan birçok kişiyi kandırmayı başarıyor. 20 Haziran tarihinde bile Elon Musk’ı kullanan ve 5.000 BTC dağıtacaklarını açıklayan dolandırıcıların videosunun YouTube üzerinde yayınlandığı ortaya çıktı.

Siber güvenlik firması Adaptiv’in CEO’su Justin Lister konu hakkında yaptığı açıklamada Elon Musk, Tesla veya SpaceX ile ilgili dolandırıcılık yapanların cüzdan adreslerini takip ettiklerini ve toplamda 66 Bitcoin adresinin 214’ten fazla Bitcoin topladığını tespit ettiklerini vurguladı. Söz konusu miktar bu yazının kaleme alındığı an itibariyle yaklaşık 2 milyon dolara tekabül ediyor.

Bu durum YouTube üzerindeki kripto para dolandırıcılıklarından sadece birisini temsil ediyor. Buna ek olarak XRP dolandırıcılıkları gibi yöntemlerle de ciddi paralar kazanıldığı biliniyor ve söz konusu yöntemler asla eskimeyecek, yatırımcılar ise buna hep kanmaya devam edecek gibi gözükmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.