X


Elon Musk Kripto Para Piyasasını Daha Ne Kadar Manipüle Edebilecek?

Bugün yaşanan düşüşün arkasında her ne kadar yine Elon Musk olsa da analistler bu etkinin zamanla kaybolacağını düşünülüyor. 
15:45
4 Haziran 2021

Artık Tesla CEO’su Elon Musk’ın açıklamalarının kripto para piyasasında bir manipülasyon ya da spekülasyon yarattığı bir gerçek olarak kabul edilebilir. Ancak pek çok uzman isim bu durumun yakın zamanda sona ereceğini düşünüyor.

Elon Musk ve Kriptolar Üzerindeki Etkisi

Elon Musk özellikle 2020 ve 2021 yıllarında yaptığı Twitter paylaşımları ile kripto para birimleri üzerinde düşüş ya da yükseliş yönünde etkilerin oluşmasına sebep oluyor. Örneğin son olarak Musk’ın bugün Twitter üzerinden yaptığı Bitcoin ve kırık kalp paylaşımı başta lider kripto para birimi olmak üzere tüm kripto paralarda aşağı yönlü etki yarattı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Aslında Mayıs ayında yaşanan düşüş sonrasında kripto para birimleri Haziran ayına oldukça iyi bir başlangıç yapmış ve Bitcoin 40.000 dolar sınırına kadar yükselmişti. Ancak Musk’ın açıklamaları bir satış baskısı yarattı ve piyasada bugün aşağı yönlü grafikler görüldü.

Elon Musk daha önce de Twitter biyografisini silmiş ve sadece Bitcoin yazmıştı. O dönemde de BTC’nin fiyatı çok kısa süre içinde 6.000 dolar birden yükseliş yaşamıştı. Ayrıca Musk, Dogecoin’in 2021 yılında yaşadığı büyük yükselişin de arkasındaki isimler arasında yer alıyor. Hiçbir amacı olmayan ve sadece şaka coin’i olarak piyasaya sürülen Dogecoin (DOGE) hem Musk’ın hem de diğer bazı popüler isimlerin etkisi ile 2021 yılı içinde yaklaşık olarak %12.000 arttı. Bu artış sonrasında Dogecoin’in Coinbase Pro’da listelenmesinin ise tartışmalara sebep olduğunu belirtme gerekiyor.

Dolayısıyla son zamanlarda kripto para birimleri üzerinde “Musk etkisi” olarak adlandırılabilecek bir durum yaşanıyor. Peki, bu durum ne zaman kadar devam edecek?

Musk Etkisi Ne Zaman Sonlanacak?

Yahoo Finance’in dün paylaştığı verilere göre Musk’ın Bitcoin hakkındaki değişken tavırları sosyal medya itibarına zarar verdi. Yapılan açıklamalara göre Musk ile ilgili paylaşılan negatif paylaşımlar, pozitif paylaşımları geride bırakmış durumda.

Pek çok önemli isim artık Musk etkisinin kaybolduğunu düşünüyor. Her ne kadar bugün yapılan açıklamalar piyasayı yine etkilemiş olsa da daha önce görülen büyük etkiler bu sefer yaşanmadı. Bu noktada Bitcoin’in 2017 yılında önce yapılan açıklamalardan çok daha fazla etkilendiği ve artık bu açıklamaların etkisini kaybettiği örnek gösterilebilir.

Bunlara ek olarak popüler birçok analist, Musk’ın bu açıklamalarının piyasada anlık etkiler yaratacağı ve sonrasında teknik analizlerde öngörülen seviyelerin test edileceğini düşünülüyor. Dolayısıyla analistler yatırımcılara sakin olmalarını ve teknik analizleri takip etmelerini öneriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar