X


El Salvador, Bitcoin Alımlarından Elde Ettiği Kârın Bir Kısmını, Veteriner Hastanesi İnşa Etmek İçin Kullanacak

Gerçekleştirdiği Bitcoin alımlarından 4 milyon dolarlık bir kâr elde eden Orta Amerika ülkesi, buradaki gelirin bir kısmını veteriner hastanesi inşaası için kullanacak.
20:45
10 Ekim 2021

El Salvador Başkanı Nayib Bukele Cumartesi günü, Bitcoin alımlarından elde edilen kârın bir kısmının bir veteriner hastanesi inşa etmek için kullanılacağını açıkladı.

Bitcoin’in Son Aylardaki Fiyat Performansı

El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi ilan etmesinin hemen ertesinde BTC, %10’luk bir değer kaybı yaşadı. Kaydettiği bu %10’luk değer kaybının ardından lider kripto para, neredeyse Eylül ayı boyunca aşağı yönlü fiyat hareketleri yapmaya devam etti. Ancak olumsuz geçen bir Eylül ayının ardından Bitcoin, Ekim ayı ile itibariyle başlattığı yükseliş hareketi ile birlikte tekrardan 55.000 dolar fiyat seviyelerinden işlem görmeye başladı.

Bukele, Twitter Hesabından Duyurdu

El Salvador Başkanı Nayib Bukele Twitter hesabından, gerçekleştirdikleri Bitcoin alımlarından 4 milyon dolarlık bir kâr elde ettiklerini açıkladı. Bukele, elde edilen bu kârın, bir veteriner hastanesi inşaasında kullanılacağını duyurdu. Ayrıca belirtildiği üzere hastane, rehabilitasyon hizmetlerinin yanı sıra temel ve acil bakım hizmetleri de sunacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Vitalik Buterin’inden Sert Eleştiri Geldi

Ethereum‘un kurucu ortağı Vitalik Buterin, El Salvador Hükümetinin Bitcoin politikasına karşı çıkarak alınan bu kararın “sorumsuzca” olduğunu söyledi. Buterin, başta çok sayıda insanın dolandırılma riski olmak üzere karara ilişkin bir dizi sorun sıraladı:

“İşletmelerin ödemelerde Bitcoin kabul etmesini zorunlu kılmak, kripto para ekosistemi için oldukça önemli sayılan özgürlük ideallerine aykırıdır. Ek olarak, BTC‘yi El Salvador’daki milyonlarca insana aynı anda ve neredeyse hiçbir ön eğitim girişiminde bulunmadan kullanmaya zorlamak pervasızcadır. Bu kararlar, çok sayıda masum insanın dolandırılma riskini taşır. Bunu eleştirmeden öven herkese yazıklar olsun.”

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olması dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar