Dünyaca Ünlü Ekonomistten Ses Getirecek Bitcoin ve Altcoin Tahmini: Hazır Olun!

Yatırımcılar  FTX krizine ve kripto para piyasasının geleceğine odaklanırken, önde gelen bir ekonomist kritik açıklamalarda bulundu. 
14:30
4 Aralık 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Yatırımcılar  FTX krizine ve kripto para piyasasının geleceğine odaklanırken, önde gelen bir ekonomist kritik açıklamalarda bulundu.

Jeff Booth: ‘Bitcoin Hariç..’

Önde gelen yazar ve ekonomist Jeff Booth, kripto para ekosisteminin merkezileşmesinin bir sonucu olarak eninde sonunda çökeceğine inanıyor. Yönetici ayrıca Bitcoin’e (BTC) dair çarpıcı açıklamalarda yaptı. Uzmana göre, 2022’de FTX‘in ve bir dizi başka merkezi finans platformunun çöküşü, kripto para para sektöründeki birçok şirketin ‘merkezileşmesi’ nedeniyle çökeceği anlatısını güçlendiriyor. Booth, FTX ve Celsius gibi merkezi kripto platformlarının, geleneksel finansal sistemini tüm doğal kusurlarıyla basitçe kopyaladığına inanıyor. Booth, Kitco ile yaptığı özel bir röportajda kripto para sektörünün neredeyse tamamının, halihazırda sahip olduğumuz manipülasyon ve merkezileştirmeye dayalı geleneksel finansal sistemini yeniden inşa etmeye çalıştığını iddia etti.

Yöneticiye göre, ölçeklenebilirliği artırmak için merkeziyetsizliği ve güvenliği feda eden protokoller üzerine inşa edildikleri için, geleneksel finansal hizmetlere eşler arası ve güvene dayalı olmayan bir alternatif sunmaya çalışan merkeziyetsiz finans platformlarının bile başarısız olmaya mahkum. Booth, Bitcoin’in merkezi olmayan ve geleceğin finansal sisteminin temel katmanı olacak kadar güvenli kalan tek kripto para birimi olduğunu söylüyor. Ekonomist, Bitcoin dışında tüm kripto para ekosisteminin sıfıra gideceğini iddia etti.

FTX ve Domino Etkisi!

Kripto para piyasaları, Sam Bankman-Fried’in FTX borsası ve yatırım şirketi Alameda Research’ün 11 Kasım’da iflasını açıklamasıyla büyük darbe aldı. Bitcoin, satış baskısı nedeniyle 16.000 doların altına düşerken, daha sonra toparlanmayı başardı. Son günlerdeki fiyat artışı ise  Fed‘in daha az agresif parasal sıkılaştırma politikasına geçeceğine dair işaretlerle desteklendi.  Hem geleneksel hem de kripto para piyasası, 32 milyar dolarlık bir değere ulaşan ve daha sonra çöken FTX krizi nedeniyle sarsıldı. Bankman-Fried’in şu anda bankada yalnızca 100.000 doları olduğunu iddia etti. Eski Federal Deposit Insurance Corp. Başkanı Sheila Bair, ABD’li düzenleyicilerin FTX ve ilgili kuruluşların çöküşünün ardından regülasyonun şart olduğunu belirtti.

Galaxy Digital İcra Kurulu Başkanı Mike Novogratz, Bitcoin’in beş yıl içinde 500.000 dolara çıkacağı tahminini yinelerken, BTCnin eninde sonunda bu seviyeye ulaşacağını da sözlerine ekledi. Bitcoin, an itibariyle 17.014 dolardan işlem görüyro  doların hemen altında işlem görüyor.  İlk 100’de yer alan kripto para birimleri, %60’tan fazla değer kaybetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar