reklamı kapat

Dolaşımdaki ETH Miktarı 100 Milyonu Geçti

12 Haziran 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Etherscan.io verilerine göre dolaşımdaki ETH token miktarı 100 milyonu geçti. Böylece Ethereum bir kilometre taşını daha geride bırakmış oldu.

Dolaşımdaki token miktarı bir token’ın piyasa değerini belirleyen en önemli unsurlar arasında. Kitlenmiş, rezerv edilmiş ve ya satılamayan token’lar, fiyatı ve dolayısıyla piyasa değerini etkilemiyor.

Dolaşımdaki miktar neden önemli?

Genellikle dolaşımdaki miktar fiyatı doğrudan etkiler. Dolaşımdaki token miktarını takip ederek kripto paralara olan talep tahmin edilebilir. Ayrıca bir kripto paranın ne kadar az token’ı varsa piyasa değeri daha az token’a bölüneceğinden 1 token fiyatı o kadar yüksek olur. İyi bir dolaşım miktarı yatırımcı talebi ile yükselir, aksi halde token fiyatının düşmesine sebep olabilir. Bu yüzden Ethereum’un 100 milyona ulaşan ve giderek artan ether’inin, fiyatı hangi yönde etkileyeceği talebe göre belli olacak.

Diğer yandan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ETH’nin saniyede 1 milyon işleme ulaşabileceğini ifade etti:

Bitcoin şu anda saniyede 3’den biraz daha az bir hızla işlemleri gerçekleştirebiliyor, belki 4’e ulaşır ancak kapasitesine ulaşmış durumda. Ethereum saniyede 5 işlem gerçekleştirebiliyor ve 6’yı aşabileceğini düşünüyorum. Diğer taraftan Uber saniyede 12 araba kiralıyor, PayPal birkaç yüz işlem yapabiliyor, Visa birkaç bin ve IoT saniyede yüz binlerce işlem yapabiliyor.

Ethereum son zamanlarda sharding ve Casper geliştirmelerini tartışıyor. Casper’ı bir süreliğine rafa kaldırmayı düşünen geliştiriciler, eğer Casper’ı bir gün tamamlarsa PoS sistemine geçilecek ve token sayısı sabitlenmiş olacak, böylece enflasyonun önüne geçilebilecek.

Ethereum şu anda piyasa değeri olarak Bitcoin’in ardından en yüksek 2. kripto para. Birçok kişi Bitcoin’in ilk sıradaki yerini kaybetmesi halinde kripto paraların zirvesinde Ethereum’un olacağını düşünüyor.

Kaynak: Ambcrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.