X


“Doların Güçlenmesi Kripto Paraları Kötü Etkiliyor”

eToro piyasa uzmanlarından Mati Greenspan doların güvenilir hale gelmesinin kripto paraları kötü etkileyeceğini savundu.
11:00
18 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birçok yatırımcı ve analist kripto piyasasındaki düşüş ve çıkışların nedenini anlamaya çalışırken, Mati Greenspan dalgalanmaların çoğunlukla dolardan kaynaklandığını iddia etti.

Ağustos ayının başlarından beri kripto para piyasası oldukça yüksek volatiliteye sahip. Haziran ayındaki boğa sezonu beklentileri arttı ancak piyasa beklentilerin tersine hareket etti. ETF söylentileri biraz toparlanmaya sebep olsa da Winklevoss kardeşlerin başvurusunun reddedilmesi piyasada bir anda düşüşlere neden olmuştu.

Şu anda New York merkezli şirket VanEck ETF onaylamaları için en büyük aday sayılabilir. Diğer taraftan SEC ağustos ayında vermesi gereken ETF kararlarını eylül ayına erteledi. Bunun ardından BTC 6 bin dolar seviyesine kadar geriledi, altcoin’ler iki haneli yüzdelerle düşüş yaşadı. Çoğu kripto para 2018 yılının en düşük seviyelerini gördü.

SEC’in ETF kararlarının yanı sıra birçok analist ICO’ların kripto piyasasına zarar verdiğini öne sürdü. Özellikle Ethereum platformunda düzenlenen sahte ICO’lar ETH fiyatının çok fazla değer kaybetmesine sebep oldu. BitMex CEO’su Arthur Hayes ICO yatırımcılarının satışlarını sürdüreceğini ve sonucunda ETH’nin 100 doların altına düşeceğini iddia etmişti. Ancak eToro piyasa analisti Mati Greenspan Hayes’e karşı çıktı ve güçlenen doların piyasa dönüşlerine sebep olduğunu savundu:

ABD ekonomisini güçlendirir ve enflasyona kapılmazsa dolar giderek güçlenecektir. Çünkü Amerikan doları küresel rezerv para birimi, birçok küçük ekonomi doların dengesine bağlı. Bu yüzden dolar şu anda parayı korumanın en iyi yolu, insanların dijital değerlere yönelmesinin önüne dolar geçiyor.

Kripto para sektöründen bazı isimler Greenspan’ın düşüncelerini destekler biçimde kripto paraların itibari para birimleriyle bir savaş içinde olduğunu düşünüyor. Kripto paralar aniden düşebildiği için her zaman üzerinde satış baskısı hissediyor, doların güçlenmesi ve güvenilir hale gelmesi kripto paralardaki dengesizlik sorununu yatırımcıya hatırlatıyor olabilir.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar