reklamı kapat

Dolandırıcıların Hedefi Yine Twitter Hesapları

Dolandırıcılar bu kez de Belçikalı bir kuruluşun hesabını hedef aldı…
10 Ocak 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Cointelegraph’ın bugün yayımladığı bir habere göre, kar amacı gütmeyen Belçikalı bir kuruluşun resmi Twitter hesabı saldırıya uğradı. Saldırıyı gerçekleştirenler hesabı Coinbase’in hesabıymış gibi gösterdi.

Dolandırıcılar, Belçikalı işletmelerin çıkarlarını gözeten ve kar gütmeyen bir kuruluş olan Belçika’daki İşletmeler Federasyonu’nun (FEB) resmi Twitter hesabını hedef aldı. FEB’in hesabını ele geçirdikten sonra dolandırıcılar hesabı, Coinbase ile bağlantılı görünecek şekilde değiştirdi. Hesabın açıklaması “Resmi Coinbase Promosyon Hesabı” olarak değiştirildi. Ayrıca profil ve kapak resmini de Coinbase ile değiştiren dolandırıcılar bir de borsanın resmi sitesine yönlendiren bağlantı ekledi.

Ancak dolandırıcılar, kuruluşun adının Hollandaca ve Fransızca’daki kısaltmalarının birleşimi olan VBOFEB’yi yani hesabın tanıtıcı adını değiştiremedi.

Dolandırıcıların paylaştığı promosyon tweet’i daha öncede karşılaşılan bir yöntemi hatırlatıyor. Gönderiye göre, takipçiler daha çok kazanabilmek için öncelikle küçük bir miktar gönderim yapmak zorunda…

Takipçilerle paylaşılan gönderi, Coinbase’in kullanıcı tabanının 30,000.000 rakamının üzerine çıkması şerefine kullanıcılara 3.00 BTC ödül dağıtılacağı yönündeydi.

Ancak paylaşımın dolandırıcılık amacıyla yapıldığının, tanıtıcı ismin farklı olması, tutarsız sayılar içermesi ve gramer hatalarıyla dolu olması gibi birçok kanıtı vardı. Özellikle kullanıcı sayısı rakamının 30,000.000 şeklinde yazılması göze çarpan ilk hata oldu.

Bunun yanında CNBC’de yayınlanan Crypto Trader’a ev sahipliği yapan Ran Neuner Ekim ayında dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase’in kullanıcı hesaplarının sayısının 25 milyona ulaştığını ve platformda 600.000 kullanıcının aktif olarak işlem yaptığını açıklamıştı.

Öte yandan Twitter’daki kripto para dolandırıcılığı ilk kez da yaşanmıyor. Daha önce de Charlie Lee ve Elon Musk gibi isimleri taklit eden ya da etmeye çalışan birkaç dolandırıcılık olayı daha yaşanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.