reklamı kapat

Kripto Paralar Bugün Neden Düşüşe Geçti?

Kripto paralar için 10 Ocak 2019 "düşüş günü" olarak şimdiden kayıtlara geçti.
10 Ocak 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Bugün kripto para piyasası toplamda yaklaşık 10 milyar dolar değer kaybetti. Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin düşüş oranı bakımından başı çekiyor.

Bitcoin 3.750 dolara kadar düşerek geçen haftanın seviyelerini gördü. 6 Ocak’ta BTC 3.750 dolardan 4.100 dolara çıkmıştı ve alınan kazanç geri verildi. Haberimizin hazırlandığı sıralar BTC %5,58 düşüşle 3.814 dolardan işlem görüyor.

Ethereum fiyatı son iki haftada 85 dolardan 160 dolara çıkarak neredeyse iki kat değerlenmişti. Bunun sebebi, 14 – 18 Ocak arasında hayata geçeceği tahmin edilen Constantinople hard fork’undan beklentilerin yüksek olmasıydı. Ethereum’da hacim ve işlem sayısı bu süreçte patlama yaptı.

Ancak kısa vadeli kazançlar ETH’i kısa vadeli düzeltmelere karşı kırılgan hale getirdi. ETH 154 dolardan 131 dolara gerileyerek son 1 yıldaki en kötü günlük performanslarından birini gösterdi. ETH şu sıralar %12 düşüşle 133 dolardan işlem görüyor. Öte yandan Crypto Dog gibi bazı yatırımcılar geçtiğimiz günlerde ETH’de teknik indikatörlerin kısa vadeli düşüşü gösterdiğini açıklamıştı.

Piyasalarda satış baskısı yoğunlaştığı ve ayılar toplu satış başlattığı için aralık ve ocak aylarında bir nebze değerlenen lider kripto paralar kaçınılmaz olarak düşüşe geçti.

Son iki aydır kripto paralar genel olarak toparlanma ibareleri gösteriyordu. Ancak çok sayıda analist, belirli direnç seviyelerinin üzerinde bir fiyat görülmediği takdirde kripto para piyasalarında dip noktayı ilan etmenin zor olduğunu kaydetti. Nitekim tahmin edilen oldu ve piyasadaki yükselişler kısa sürdü.

Kaynak: CCN

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.