X


Dogecoin Fiyat: DOGE Neden Birden Yüzde 80 Arttı?

DOGE fiyatını artışa geçiren sebep ne?
17:00
28 Ocak 2021

Piyasada “şaka coin’i” olarak bilinen bir kripto para olan Dogecoin (DOGE) bir gün içinde %80’lik bir artış yaşadı ve bununla birlikte DOGE işlem hacmi de %800 arttı.

DOGE Hedefi 1 Dolar Mı?

CoinMarketCap ve Tradingview’den elde edilen verilere göre DOGE saatler içinde fiyatını 0,0072 dolardan 0,0150 dolara çıkardı. Perşembe günü birkaç saat içinde parite düzeltme yapmadan önce DOGE %80’lik artış yaşamış oldu. Ayrıca hala 1 cent’lik desteğin üzerinde işlem görüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

DOGE’un artışı ile sosyal medya ilgisi de benzer bir artış sergiledi ve Twitter’da Dogecoin ile ilgili yapılan paylaşımlar %300 oranın yükseldi. Peki, DOGE neden aniden yükseldi?

DOGE Neden Yükseldi?

Görünüşe göre DOGE’un yükselmesinin arkasında bir Reddit grubu bulunuyor. Bahsi geçen Reddit grubu geçtiğimiz günlerde de ABD elektronik firması GameStop’un hisse senedi fiyatında dramatik ama oldukça tartışmalı bir boğa koşusunu tetiklemişti.

R / Wallstreetbets’in moderatör hesabı olduğu düşünülen bir taklit hesap Twitter üzerinden “DOGE hiç 1 dolar oldu mu?” şeklinde paylaşım yaptı ve DOGE fiyatı uçuşa geçti.

Daha sonra, #dogecoin ve #dogecoininto1dollar hashtag’leri, altcoin yatırımcıları arasında uzun süredir devam eden bir rüyayı referans alarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılar arasında trend olmaya başladı.

GameStop ve Dogecoin

Aslında GameStop ve Dogecoin arasında bir benzerlik bulunuyor. Her ikisi de dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk’ın tweet’lerine konu oluyor ve sonrasında fiyatların ciddi artışlar yaşanıyor.

Dogecoin’n fiyatı daha önce birkaç kez Elon Musk’ın Twitter paylaşımları sebebiyle büyük artışlar yaşamıştı. GameStop’un da dün benzer şekilde artış yaşadığı görülüyor.

Bir şaka coin’i olarak piyasaya sürülen ancak sonrasında büyük fiyat hareketlerine sahip olan DOGE ile ilgili detaylı bilgilere “Dogecoin Nedir?” metnimizde ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar