Dikkat! Ünlü Ekonomist Bitcoin’de Büyük Günü Açıkladı: Hazır Olun!

Bitcoin (BTC) tekrar 20.000 dolara ulaşmaya çalışırken, ünlü ekonomist Robert Kiyosaki yatırımcıları heyecanlandıran çarpıcı bir açıklama yaptı. 
19:00
2 Ekim 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) tekrar 20.000 dolara ulaşmaya çalışırken, ünlü ekonomist Robert Kiyosaki yatırımcıları heyecanlandıran çarpıcı bir açıklama yaptı.

Dolar da İngiliz Sterlini Gibi Çökecek: 4 Ay!

Federal Rezerv’in faiz oranlarını tarihi seviyelere yükseltmesinin ardından dolar, diğer küresel fiat para birimlerine karşı değer kazanarak olumlu tepki verdi. Özellikle İngiliz sterlini, dolar karşısında zayıf performans gösteren para birimleri arasında yer alıyor. Doların güçlü performansına rağmen, dünyaca ünlü finans kitabı ‘Rich Dad, Poor Dad’in yazarı Robert Kiyosaki, doların gücünün kısa ömürlü olacağına inanıyor. 1 Ekim’de paylaştığı bir tweet’te Kiyosaki, doların 2023’ün başlarında çökeceğini belirtti. Ekonomist gümüşün bu süreçte  alternatif bir varlık olabileceğini öne sürdü ve şu açıklamayı yaptı:

ABD doları İngiliz Sterlini’ni gibi çakılacak mı? Evet! Kesinlikle bunun olacağına inanıyorum. Fed’in U dönüşü sonrası ABD dolarının Ocak 2023’e kadar çökeceğine inanıyorum. ABD doları çökerken, bu süreçte daha fazla kâr elde etmek için daha fazla gümüş aldım.

Kiyosaki, daha önceki bir tweet’te, ABD ve İngiltere’nin finansal piyasalara risk teşkil edebilecek tarihi bir bağı paylaştığını da öne sürdü. Uzmana göre, ABD’in doğum yeri İngiltere’dir. İngiltere bu hafta öldü. İngiliz Sterlini gücünü kaybetti. İngilizler, fakirleşti. Sırada ABD var. Krizler, zenginleri daha da zenginleştiriyor. Kiyosaki’nin dolara dair açıklaması, daha önce küresel piyasaların muhtemelen bir “felaket gibi çöküş” yaşayacağı ve yatırımcıların Bitcoin’e yönelmesi gerektiği konusunda uyarmasının ardından geldi. Aynı zamanda, Kiyosaki daha önceki yıllarda da doların çöküşlerini doğru tahmin etmişti. Ekonomist doları sahte para olarak adlandırırken yatırımcılara gümüşü tercih etmelerini tavsiye etti. Kiyosaki’ye göre gümüş yaklaşık 500 dolara yükselebilir.

Yatırımcı, Bitcoin’e Yöneliyor!

Genel olarak, diğer fiat para birimleri, ilgili merkez bankaları Fed politikalarına ayak uydurmaya çalıştıkça düşüyor. Fed’in mevcut para politikasına devam edeceğine dair işaretler var. Güçlü dolar doğrudan diğer küresel fiat para birimlerinde kayıplara neden oldu ve yatırımcılar çoğunlukla bir hedge olarak Bitcoin‘e (BTC) yöneldi. Ekonomi sitesi Finbold, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği’ndeki yatırımcıların Bitcoin almak için rekor seviyelerde hem sterlin hem de Euro sattıklarını bildirdi. Bitcoin, 20.000 dolara ulaşmaya çalışırken işlem hacmi ise bu nedene ivme kazandı.

Yatırımcılar, Bitcoin‘i bir riskten korunma aracı olarak gördükleri için böylesi ortamlarda BTC’ye yöneliyor. Bu gelişme, Bitcoin’in potansiyelini ve enflasyona karşı koruma sağladığı anlatısını tekrar gün yüzüne çıkarıyor.  Genel olarak, Bitcoin, makroekonomik faktörlerin ağır bastığı bir ortamda ağır darbe aldı. Bitcoin ve kripto para sektöründeki çöküşe rağmen rağmen Finbold, 26 Eylül’de kripto para birimlerinin ve doların 2022’nin ikinci yarısında en iyi performans gösteren varlık olmak için rekabet ettiğini bildirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar