Dikkat! Teknik Analist, Bitcoin’de 30.000 Dolar İçin Tarih Verdi!

 Bitcoin (BTC) yeniden ivme kazanırken, bu süreçte 30.000 doların geçilmesi kritik ve sembolik bir öneme sahip.
15:00
14 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

 Bitcoin (BTC) yeniden ivme kazanırken, bu süreçte 30.000 doların geçilmesi kritik ve sembolik bir öneme sahip.

Enflasyonda Zirve Görüldü

FXStreet analistlerinden Flip Liam’a göre, küresel belirsizlik devam ederken, makro ekonomik şartlar Bitcoin fiyatını belirleme de hala büyük etkiye sahip. Ancak, kısa vadede BTC fiyatına ivme kazandıracak birkaç faktör buunuyor. Şu anda en büyük katalizör, ABD’deki enflasyonun düşmeye başlaması. ABD’de haziran ayında yüzde 9,1 zirve yapan enflasyon, Temmuz ayında hız kesti. Ülkede enflasyon, Temmuz ayında ekonomistlerin beklentilerinin altında kalarak yüzde 8,5 oldu. Analiste göre, yüksek enflasyon kira, gıda ve enerji fiyatılarını yeni zirvelere çıkararken, ABD’lilerin kripto paralara yatırımlarını da etkiledi. Enflasyona meydana gelen düşmeyle, daha fazla yatırımcı tekrar piyasaya dönebilir. Birinci hedefini enflasyonla mücadele olarak tanımlayan FED’in ise para politikasında ve faiz artışlarında geri adım atması muhtemel.

Bitcoin, an itibariyle 24.688 dolardan işlem görüyor.  Analiste göre, BTC fiyatının ilk önce 26.000 dolardaki büyük direnci geçmesi gerekecek, BTC fiyatı, bu haftanın kapanışında pozitif bir sinyal verebildiği sürece 26.000 dolar önümüzdeki haftadan itibaren ulaşılabilecek bir rakam. Göreceli Güç Endeksi de teknik verilerin güçlü olduğuna işaret ediyor. Analiste göre, bu süreçte zincir üstü metrikler de büyük öneme sahip. Birleştirme güncellemesinden dolayı kurumsal yatırımcı Ethereum’a (ETH) yönelmiş durumda. Kripto para dünyasında pek şirket, yatırımlarını artırmak ve yeni yatırım fonları oluşturak için hamleler yapıyor. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi, BlackRock, ABD’de yer alan kurumsal müşterilerin spot Bitcoin’e yatırım yapmalarını sağlayan bir fon başlattığını açıkladı. Analiste göre, her şey yolunda giderse  Eylül ayının başında, BTC fiyatı 28.600 doları test edebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda BTC, Eylül ortalarında 30.000 dolara ulaşabilir.

Yüksek Korelasyon, Endişe Yaratıyor

Geleneksel varlıklar ve kripto para birimleri arasındaki yüksek korelasyon, yatırımcılar için önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Uzmanlara göre, enflasyon baskısının azalmasıyla birlikte Fed’in parasal teşvik programlarını azaltması beklense de, merkez bankasının istihdam verilerini yakından takip etmesi nedeniyle yatırımcıların yine de temkinli olmaları gerekiyor.

Yatırımcılar, Fed para politikalarını gevşetmeye başlayana kadar risk pozisyonlarını düşürmeli. Kripto para yatırımcılarının makroekonomik verileri yakından takip etmeleri gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar