Dikkat! Nam Salan 4 Uzmandan Ortak Deklarasyon: İşte Bitcoin’de En Olası Senaryo!

Bitcoin (BTC) yatırımcısı 2023'ten mucize beklerken, önde gelen 4 analist BTC'deki düşüşün derinleşebileceğine dikkat çekiyor. 
16:10
2 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) yatırımcısı 2023’ten mucize beklerken, önde gelen 4 analist BTC’deki düşüşün derinleşebileceğine dikkat çekiyor.

Ortak Görüş: Dip Henüz Görülmedi!

Bitcoin, 2022’de kabus dolu bir yıl geçirirken, yatırımcılar 2023’te mucize bekliyor. Noel ve yeni yıl tatili boyunca hareket edemeyen BTC, dar bir aralıkta kilitli kalmaya devam ediyor. 2022’de yaklaşık %65 oranında değer kaybeden Bitcoin, tartışmasız klasik bir ayı piyasası yılı yaşadı. Uzmanlara göre, BTC fiyatını etkileyecek faktörlerin başında Fed para politikası ve sektördeki krizler geliyor. ABD Federal Rezervinin şahin duruşu ve dolar endekinin güç kazanması nedeniyle durum hala belirsizliğini koruyor. Önümüzdeki hafta ve sonrasında BTC fiyatını etkileyecek unsurlar makroekonomik ortam olacak.

Önde gelen analistlerden Capo’ya göre, BTC‘de bu süreçte meydana gelecek artışlar boğa tuzağından ibaret olacak. Uzman, BTC’nin 12.000 dolara ulaşmasını bekliyor. Diğer bir analist  Pentoshi de 12.000 dolar seviyesinin ihtimaller arasında yer aldığına dikkat çekiyor. Ünlü trader ve analist Toni Ghinea, BTC’nin 14.000 dolar ila 11.000 dolar arasında taban seviyeye ulaşacağını iddia ediyor. Stratejist, Bitcoin’in bu seviyelere 2-3 ay içinde ulaşmasını bekliyor.

‘Uzun Zaman Alabilir’

Korku ve Açgözlülük Endeksi de korku bölgesinde kalmaya devam ediyor. FTX‘in çökmesinden sonra aşırı korku bölgesine düşen endeks, bu süreçte kritik önem teşkil ediyor. Endeks, Kasım ayından beri toparlanma sürecinde. Kritik gösterge, yatırımcı davranışına dayalı olarak piyasa faaliyetlerine ilişkin önemli içgörüler sunabilir. Endeks, 2022’de, Bitcoin’in tarihi boyunca nadiren görülen bir puan olan 6/100’e düştü. Yatırım şirketi Syncacy Capital’in kurucu ortağı Daniel Cheung’a göre Bitcoin acımasız bir yıl geçirdi. Uzun vadede işler rayına girebilir ancak toparlanma uzun zaman alacağa benziyor.

Yatırımcılar ve tectübei analistler, 2021’de zirvesine ulaşan Bitcoin için büyük umutlar besliyordu. Birçok uzman, BTC’nin 2022’de 100.000 dolara veya üzerine çıkacağını öngörüyordu. BTC, an itibariyle 15.737 dolardan işlem görürken, düşük volatilite ve satış baskısı nedeniyle yerinde sayıyor. Fed’in şahin duruşu ve sektördeki krizler nedeniyle  Bitcoin, 2022’de %60’tan fazla değer kaybetti, Ethereum (ETH) yaklaşık %70 düşerken, en büyük 100 kripto para endeksi yaklaşık %65 düşüş kaydetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar