Dikkat! Geçmişte Yaşandı! 2 Analitik Şirketinden Korkutan Bitcoin Uyarısı: Hazır Olun!

Bitcoin (BTC) kaplumbağa adımları iler hareket ederken, önde gelen 2 analitik şirketinden yatırımcıları endişelendiren uyarı geldi.
13:55
5 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) kaplumbağa adımları iler hareket ederken, önde gelen 2 analitik şirketinden yatırımcıları endişelendiren uyarı geldi.

CryptoQuant: Altcoin İşlem Hacmi..!

Güncel verilere göre, altcoin’lerin işlem hacminin hakimiyeti %50’ye yükseldi. Kritik oran, daha da artabilir.  Bu durum, analistler arasında endişelere yol açıyor. CryptoQuant analisti ve Diveonchain’in kurucusu JA Maartun, bu durumun aşırı derecede endişe verici olduğuna dikkat çekerken, piyasada sert bir çöküşün ortaya çıkabileceği konusunda uyardı. Maartun, geçmiş dönemlerdek benzer durumları gösteren önemli grafikleri paylaştı. Grafikteki veriler, altcoin’lerin işlem hacminin hakimiyetinin %50’ye ve üzerine çıktığı geçmiş durumları ortaya koyuyor. Geçmişte böylesi durumlarda çoğu zaman, BTC’nin fiyatı büyük bir düşüş yaşadı.

Grafik, altcoin işlem hacminin hakimiyetindeki artışın, geçen yılın Kasım ayında yaşanan devasa düşüşten hemen önce geldiğini ortaya koyuyor. Maartun, FTX kaynaklı piyasa çöküşünden birkaç gün önce, geçen yıl 1 Kasım’da endişe verici grafiğe dikkat çekmişti. O zaman yine  altcoin’lerin işlem hacmindeki hakimiyeti %55’e yükselmişti. CryptoQuant analisti, 7 Kasım’da da altcoin işlem hacmindeki artış ve  satış baskısına yönelik  çok sayıda uyarıya dikkat çekmişti. Bitcoin, bu süreçte büyük oranda değer kaybetmişti.

Santiment: FOMO ve Sosyal Medya!

Maartun’un yanı sıra, analitik şirketi Santiment de yakın zamanda benzer bir modele dikkat çekti. Santiment’e göre, 1 Ocak’tan bu yana altcoin’ler  tarafından sergilenen ralliler, yatırımcıların dikkatini çekti. Bu durum, sosyal medya platformlarındaki “satın al”, “dipten satın al”, “dip” ve  “boğa” gibi terimlerin artması ile de teyit ediliyor. Santiment’e göre, tarihsel veriler, bu terimlerdeki artışın, yatırımcılar arasında coşku arttıkça FOMO’nun da arttığını gösterdiğini ortaya koyuyor. Platform, yatırımcılara “dikkatli adımlar atmalarını” tavsiye etti.

Kritik uyarılara rağmen uzmanlara göre, tarihsel olarak, piyasa zorlu bir ayı piyasasından kurtulur ve yeni zirvelere ulaşır. İster Bitcoin ister altcoin’ler olsun, yatırımcıların 2023’te iyimser olmak için sebepleri var Analistleriegöre, Bitcoin yaklaşan halving ve ayı piyasasının sona ermesiyle yeni başarılara imza atacak. BTC, an itibariyle 16.801 dolardan işlem görüyor. Fed’in mevcut para politikasından geri adım atması bu süreçte kritik önem teşkil ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar