Dikkat! Dünyaca Ünlü CEO’dan Korkutan Bitcoin Yorumu Geldi: Hazır Olun!

Bitcoin (BTC) tehlikeli sularda gezinirken, önde gelen bir yönetici Fox News'e verdiği demeçte endişe yaratan açıklamalarda bulundu. 
12:00
4 Aralık 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) tehlikeli sularda gezinirken, önde gelen bir yönetici Fox News’e verdiği demeçte endişe yaratan açıklamalarda bulundu.

Joe Lonsdale: ‘Devam Edecek’

FTX krizinin yankıları sürerken, bir risk sermayedarı Fox News’e yaptığı açıklamada, daha fazla kripto para şirketinin Ponzi şeması tarzı sistemi nedeniyle iflas edeceğini belirtti. Yazılım şirketi Palantir’in CEO’su ve yatırımcısı Joe Lonsdale, genel olarak, kripto para piyasasında daha fazla şirketin çökeceğini öne sürdü. Bazı şirketlerin Ponzi Şeması olduğunu ancak bunu anlamanın zaman aldığını belirten yönetici, kripto para piyasasında en kötü senaryonun henüz yaşanmadığını düşünüyor. Bu süreçte regülasyon ve sıkı denetim büyük önem teşkil ediyor. Lonsdale, son birkaç yılda kripto paralardaki büyümenin FOMO etkisiyle meydana geldiğini ve bireysel yatırımcının dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Bahamalar merkezli bir kripto borsası olan FTX, en az 1 milyar dolar kaybettiği bildirildikten sonra Kasım ayı başlarında Bölüm 11 için iflas başvurusunda bulundu.

Bir başka büyük kripto şirketi BlockFi de, Celsius Network ve Voyager Digital gibi diğer kripto şirketlerinin Bölüm 11 işlemlerine girmesinin ardından geçen hafta iflas ettiğini duyurdu. Lonsdale, iflas bayrağını diken bazı şirketlerde “çok fazla yolsuzluk yapıldığını” söyledi, ancak yalnızca FTX’in adını verdi. Yöneticiye göre, kripto paralar teknoloji ve misyon olarak önemli bir rol oynuyor ancak son 3-4 yılda gerek Ponzi Şemaları gerekse de sektördeki denetimsizlik nedeniyle Vahşi Batı tarzı bir alana dönüştü.  Lonsdale, bir dizi krizle karşı karşıya olan sektöre rağmen Bitcoin’in hala güçlü bir geleceğe sahip olduğuna inanıyor. Ancak Bitcoin‘de henüz en kötü senaryo yaşanmadı.

Bitcoin’in Önemli Bir İşlevi Var!

Lonsdale’e göre, kripto para piyasalarındaki son kargaşaya rağmen, kripto tabanlı teknolojiler daha fazla yenilik geliştirmeye devam edecek. Lonsdale, kripto para birimlerinde kullanılan Blockchain teknolojisinin, geleneksel hükümet veya banka altyapısı kullanılmadan fonların çevrimiçi olarak aktarılmasına olanak tanıdığını ve parayı küresel olarak taşımak için yeni ve önemli bir yol sağladığını söyledi.

Uzmana göre, daha merkeziyetsiz bir güce sahip olmak ve Bitcoin gibi bir sistemin var olması mantıklı. Bu sistem, insanların Rusya’dan, Venezuela’dan, Çin’den para almalarına yardımcı oluyor. Lonsdale, Bitcoin’in daha fazla özgürlük sağladığını belirtti. Yönetici, Blockchain teknolojisinin geleceğin önemli bir parçası olmaya devam edeceğini söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar