Dikkat! Birçok Kez Bilen Analistler Uyardı: Bitcoin’de Bu Seviye Geliyor!

Bitcoin (BTC) yerinde saymaya devam ederken, analistler mevcut ayı piyasasında dip seviyenin henüz görülüp görülmediğini tartışıyor. 
12:30
4 Aralık 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) yerinde saymaya devam ederken, analistler mevcut ayı piyasasında dip seviyenin henüz görülüp görülmediğini tartışıyor.

Bitcoin, Hala Tehlikeli Sularda!

Bitcoin yeniden 17.000 seviyesine ulaşırken, veriler satış baskısının devam ettiğini gösteriyor. Son günlerde 17.324 dolara kadar tırmanan BTC, FTX krizinden kaynaklı iflas haberleri ve panik satışlardan dolayı zor bir dönem geçiriyor. Santiment verileri dipten alımların devam ettiğini gösteriyor. Fed başkanı Powell’dan da gelen olumlu sinyaller, kripto para piyasasında az da olsa umutların yeniden filizlenmesine neden olmuştu. Ancak, BTC yatay yöndeki fiyat hareketini sürdürmeye devam ediyor.  FTXStreet analistlerine göre,  16.526 dolar seviyesinde önemli bir destek bulunuyor. BTC bu kritik seviyenin altına inerse, mevcut düşüş derinleşebilir.

Bu süreçte, zincür üstü veriler 17.590 dolar seviyesinde önemli bir direnç olduğunu ortaya koyuyor. Daha sonraki direnç seviyesi ise 19.250 dolar seviyesinde bulunuyor. Sonuç olarak, Bitcoin’in sene sonunda 20.000 dolara ulaşması için bu seviyeleri aşması gerekiyor. Analistler, bu ihtimalin oldukça cılız olduğuna işaret ediyor. Bu süreçte FTX krizi kaynaklı yeni olumsuz haberler, Fed yetkililerinden gelecek açıklamalar ve enflasyon verileri kritik önem teşkil edecek.  Ancak, analistlerin genel görüşü düşüş eğiliminin devam edeceği yönünde. Geçmişteki ayı döngülerini inceleyen analistler Bitcoin’in  hala13.575 dolara çakıla ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Henüz Erken..!

ABD Merkez Bankası başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmanın ardından Bitcoin, yeniden ivme kazanmıştı. Ancak, bu ralli sürdürülebilir olmadı. Uzmanlar 17.250 dolar seviyesinin üzerine bir yükselişin 17.800 ila 18.000 dolar seviyesine giden yolu açacağını belirtiyor. Son toplantıdan bu yana Fed yetkilileri defalarca niceliksel sıkılaştırmayı savundu.

Powell’ın “faiz artırımlarının hızını azaltma sürecinin Aralık toplantısından hemen önce gelebileceğini” söylemesi sürpriz oldu. Ancak, uzmanlara göre Fed’in şahin duruşu bir şekilde devam edebilir. Powell, enflasyonla mücadelenin henüz bitmediğini de söyledi. Bu nedenle, Fed’in para politikasını “bir süre” kısıtlayıcı seviyelerde tutması gerektiğine dikkat çekti. Sonuç olarak, Bitcoinde somut bir ralli için henüz çok erken. Uzmanlara göre, enflasyonun istenilen rakamlara düşmesi ve parasal sıkılaştırmanın sona ermesi Bitcoin için en büyük müjde olabilir. Bu nedenle, Fed riski hala devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar